Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına uygulanan adaletsizliğin giderilmesi için 11 Aralık 2022 Pazar günü saat 12.00’de Ankara Ulus Zafer Anıtı önünde binlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yapılacak. Staj mağdurları aynı gün saat 10.00’da da Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Başkan Ferhat Salman yaptığı açıklamada, Staj sigortası mağduriyeti, meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan ve iş yerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmının yattığı için emeklilik dönemini 10-15 yıl geciktiren büyük bir sorun olduğunu açıkladı.

TMO fındık fiyatlarını düşürdü: Esnaftan tepki geldi TMO fındık fiyatlarını düşürdü: Esnaftan tepki geldi

UZUN VE KISA İŞ KOLU SİGORTA MUAMMASI

Kanunen imza yetkisi olmayan oy dahi kullanamayan bu çocuklardan 15-16 yaşlarında kısa süreli-uzun süreli sigorta ayrımı yapmasını beklemenin büyük bir hata olduğuna dikkat çeken Salman,” Yaşıtları top oynarken, iş yerlerinde üreten aktif olarak çalışan bu insanlar büyük mağduriyete uğramaktadır. Bunun yanında, böyle bir düzenleme yapılması kanun yapıcının çırak ve stajyerlere bakış açısını ve tutumunu ortaya koyacağından toplumun genelini ilgilendirir.” dedi.

Salman şöyle devam etti: “1999 yılı öncesi yüzbinlerce staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılır ve bu insanlar staj sürelerini borçlanırsa bu sorun kolayca çözülebilir. Böylelikle staj başlangıcı SGK uzun dönem başlangıcı olarak alınır,18 yaşından itibaren sigortalılık süresi kabul edilir ve bu toplumsal sorun el birliğiyle çözülür. İşte biz yıllardır bu mağduriyetimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunun içinde de Ankara'da basın açıklaması yapacağız. Haklıyız, kazanacağız”

Kamuoyuna saygılarımla arz ederim.