Geçtiğimiz günlerde Hendek Dikmen Sümbüllü’de piyasa değeri yaklaşık 40 milyon TL olan iki aracın karıştığı kaza haberi yerel ve ulusal medyada yankı uyandırmıştı. Ünlü gazeteci Fatih Altaylı’nın attığı tweet ise kazaya karışan gurbetçi ailelerin bir hayli tepkisini çekti. Ülke gündemine oturan haber sonrası Medyabar Muhabiri Kadir Şirin’e konuşan Fırat Candaş ve akrabaları önemli açıklamalarda bulundular.

Kazaya karışan ve Mercedes arabanın içinde yer alan dört kişiden biri olan ve arabayı kullanan Fırat Candaş, yaşananlardan ve yapılan yorumlardan büyük hicap duyduklarını söyledi.

LADA'YA VURMAMAK İÇİN KAZA YAPTIK
Almanya’nın Köln şehrinden tanıdıkları arkadaşıyla buluşmak için Dikmen’de randevulaştıklarını ifade eden Candaş, “Karşı taraftaki kaza yapan araç içindeki arkadaşlarımızla buluşmak için Dikmen’e giderken Sümbüllü yolunda hiç beklemediğimiz bir kaza olayına karıştık. Büyük bir kazaydı. Lada’ya vurmamak için kaza yaptık. Zaten sollamaya çalışınca kaza oldu. Olaya karışan üçüncü araçta ufak tefek çizikler dışında bir şey yok. Kazaya karışan arkadaşımıza da bir kez daha geçmiş olsun dileğinde bulunuyoruz. 

Kendim ve Ailem Almanya’da transport ve araç-alım alım satım işleriyle uğraşıyoruz. Türkiye’de de fabrikalarımız var. 25 yıldır faaliyette olan Almanya’daki şirketimizde 100, Türkiye’de şirketimizde ise 150 çalışanımız bulunuyor. Almanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de Dünya’nın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. İki ülke ekonomisine çok büyük katkı sunuyoruz.

KAZA SONRASI YAZILANLAR HOŞ DEĞİL
Kazada ağır yaralandıklarını ve araç içinde bulunan ve kazada yaralanan akrabaların hastanede yatmak zorunda kaldıklarını vurgulayan genç iş insanı, “Kaza sonrası yapılan yorumlar ve yazılanlar hoş bir şey değil. Yazılanları şiddetle kınıyorum. İnsanları tanımadan, bilmeden, dinlemeden nasıl böyle vicdansızca yorum yapabiliyorlar. Kendi vatanımda bu tür yorumlara maruz kalmak beni, ailemi ve yakınlarımı derinden üzdü. Keşke arabalarımızın piyasa değerlerinden ziyade sağlık durumumuzla ilgili yorumlar yapsalardı. Bu bizi daha memnun ederdi.

Ayrıca ünlü gazeteci Fatih Altaylı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade eden Fırat Candaş, “Bizim esas tepkimiz Fatih Altaylı’ya. Çok büyük emeklerle geldik bu mevkilere. Altaylı yaptığı paylaşımda bir anlamda gurbetçi vatandaşlarımızı küçümsemiş. Ülkemi ve gurbetçileri küçümsemeye kimin hakkı var? Bu ülkeye yatırımlar yapıyoruz. Yüzlerce insan çalıştırıyoruz. Bunla da gurur duyuyoruz. Allah ülkemize zarar vermesin. Büyüyen Türkiye’de biz de varız. Dün olduğu gibi yarın da ülkeme büyük yatırımlar yapmaya devam edeceğim.

Sakarya’ya da önemli yatırımlarımız olacak. Türkiye’de belli odaklar var. Bu odaklara göre eğer Almanya’da yaşıyorsanız Türkiye’yi asla sevemezsiniz. Türkleri değerli göremezsiniz. Yok böyle bir şey. Biz yıllardır Almanya’da yaşıyoruz. Türkiye’nin gücünü arttırmasının etkisini gözlemliyoruz. Biz her şeye rağmen ülkemizi sevmeye, Türk insanının gücüne inanmaya devam edeceğiz. Altaylı ve benzerleri diledikleri gibi bizim gibi düşünenlerle alay etsinler. Hiç kıymeti yok. Almanlar bile Türkiye’nin gücünü fark ederken Altaylı ve benzerleri ısrarla ülkemizi küçük düşürmeye çalışıyor. Her fırsatta ülkemize ve insanlarımıza hakaret ediyor. Biz çalışacağız, üreteceğiz, hep birlikte ülkemizi büyüteceğiz” dedi.