Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, TÜİK verilerine göre ülke hayvancılığında, büyükbaş hayvan kategorisinde, sığır sayısının Haziran ayı sonu itibariyle bir önceki yılın Aralık ayına göre, yüzde 0.9 azalarak 17 milyon 693 bin baş, manda sayısının ise yüzde 1,5 azalarak 183 bin baş olarak gerçekleştiğini anımsattı.

"Negatif yöndeki artışı pozitif yöne çevirmek hepimizin görevi olmalıdır" diyen Yıldız; "Bazılarımız için bu düşüş fazla gözükmeyebilir. Turizm sektörü çok güzel performans göstermektedir. Turizm sektörünün de diğer sektörler gibi hayvansal gıdaya ihtiyacı kaçınılmazdır. Dolayısıyla gıdaya olan talep doğal olarak artış göstermektedir. Bu hayvansal gıdaya olan talebi karşılamanın tek yolu üretimi artırmaktır" diye konuştu.

En son çıkan yasayla hayvancılık işletmelerinin üretim alanlarının maalesef çok sınırlandırıldığına vurgu yapan Başkan Yıldız, şunları söyledi;

Köylerin çoğunun statüsü mahalleye dönüştürüldü. Kimse evinden uzakta hayvancılık yapmak istemez. Yurt dışında Alp Dağlarının eteklerinde turistik köylerinde hayvanlar caddelerde dolaşır. Kimse 'bunların burada ne işi var' demez. Biz de ise komşuların 'ağır ve hayvanlar kokuyor' ya da 'hayvanlardan kaynaklanan sinekler bizi rahatsız ediyor' bu ve benzeri şikayetlerle hayvancılıkla artık kimse uğraşmak istemiyor. Köylerde gençler artık gelecek görmüyorlar. Köylerde kalanların ortalama yaş sınırı 60 üstü. Bu yaş grubunda hayvancılıkta, tarımda ve üretimde de rekor kırmalarını istiyoruz. Hayvancılığın gelişmesi için üretime dönük yasal destekler bir an önce çıkarılması gerekmektedir. Gençlerin geleceklerini köylerden görmeleri için gerek kamu gerekse özel sektör elinden gelen her türlü desteği yapmalıdır. Sağlıklı bir nesil beslenmesi için hayvansal gıdalar şarttır."