Melih Ayaz-Fuat Koçer

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Sakarya'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, oda üyeleri ve çiftçiler, Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önüne giderek çelenk bıraktılar ve saygı duruşunda bulundular.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Başkan Ateş, çiftçilere bir konuşma yaptı. Başkan Ateş, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı. 

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Halk54'e özel açıklama yapan Başkan Ateş, "Dünya çiftçiler günümüz tüm çiftçilerin günü kutlu olsun. Bugün bizim günümüz. Çok zor bir yıldan geçiyoruz. Dünya şartları, Türkiye’nin şartları gübrede akaryakıtta dışa bağımlı olmamızdan sebep her gün akaryakıta zam geliyor, gübrelere zam geliyor. Bu şartlarda çiftçilerimiz aşırı zorluklarla 2022 yılı şuan üretim yapıyor yapmaya çalışıyor. Yani tek temennimiz bakanlığımızın gübre ve akaryakıtta çitçilerimize desteklerini kat kat arttırılmasını talep ediyorum buradan. Bir de en büyük problemimiz Türkiye’de olduğu gibi bizde de aynı. İnadına üretim yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bir karış boş arazi bırakmadan üretim yapıyoruz. Fakat ürettiğimiz ürünlerin taban fiyatları yani ekilen ürünler hasatı gelmeden taban fiyatlarının açıklanmasını talep ediyorum buradan. Taban fiyatları hatta ürünler ekilmeden belli olsa çiftçilerimiz daha rahat bir gönülle, aşkla, zevkle ürünlerini eklerler. Yani taban fiyatları belli olmadığı için çiftçilerimiz çok karamsar bir şekilde üretim yapıyorlar. Ben buradan bakanlığımıza, cumhurbaşkanımıza tek dileğimiz ekeceğimiz ürünlerin ekmeden taban fiyatlarının belli olmasını talep ediyorum.

Taban fiyatları belli olursa ekilecek ürün daha kaliteli olabilir. Şimdi çiftçilerimiz ekiyor ama karamsar bir şekilde ekiyor. Ekiyorum ama kaç paraya satacağım belli değil diyor. Bu yüzden bir tarım politikası çok acilen başlatılması gerekiyor. " ifadelerini kullandı.

303ba88a-8c94-4534-a942-e7bb96eed0a729d6d8d2-c6e4-45a2-90dc-22c32fdcd7561ac87a84-59ed-4af0-8ea9-c5e693737fdc