17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 23 yıl geçti. HALK54 Genel Koordinatörü Nurettin Eryılmaz, Sakaryalının dinmeyen büyük acısı olan depremin 23. yılında deprem belgeseli hazırladı. İşte o deprem belgeseli...

Fuat Koçer

1999 yılında 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti. 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova'da büyük yıkıma yol açtı.

Sakarya'da da binlerce insanımız hayatını kaybetti. Büyük acının her yıldönümünde anma törenleri düzenlenirken, depremde hayatını kaybeden insanlarımızı hiç unutmadık.

Karasu’da büyük skandal; Şehidimizin kemikleri sızladı Karasu’da büyük skandal; Şehidimizin kemikleri sızladı

HALK54 Genel Koordinatörü Nurettin Eryılmaz, Sakaryalının dinmeyen büyük acısı olan depremin 23. yılında deprem belgeseli hazırladı. Nurettin Eryılmaz'ın Marmara Depremi'nin 23. yıl dönümüne özel hazırladığı deprem belgeselinde depremde yaşananlar ve hayatını kaybedenlerle ilgili kısa hayat hikayeleri yer aldı.

O gece depremi yaşayanlar, büyük yıkıma yol açan depremle ilgili tüm acılarını gözyaşları içerisinde HALK54'e anlatırken, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu da HALK54'e yaptığı açıklamada, "Nasıl ki pandemi yaşadık, nasıl ki korunacağımızı öğrendik, depremde her an olabilir. Depremden korunmayı bilmeliyiz. Depremle birlikte yaşamalıyız, öğrenmeliyiz" diye konuştu. 

Sakaryalı'nın dinmeyen büyük acısı olan depremin 23. yılında depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmet ve özlemle anıyoruz.