Nadir Kurtulan

2023-2024 adli yılı açılışı dolayısıyla Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) tören ve kokteyl düzenlendi.

Törene; Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Sakarya Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Kamil Kaya, Sakarya 1. İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Ali Atkan ve Baro Başkanı Avukat İlknur Ebiz Yıldız ev sahipliği yaptı. 

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz başta olmak üzere il protokolünden isimlerin katıldığı tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

BAM Başkanı Nuri Koçer, törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"​2023 - 2024 Adli Yıl Açılış Törenimizde sizlerle bir arada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, hoş geldiniz diyerek, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

​Yargı kurumlarının temsilcileri olarak hepimiz için yeni bir dönemi ifade eden ve güzel bir başlangıç yapılmasına vesile olan ev sahibi paydaşlarımız Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Ergül YILMAZ, Sakarya Adliyesi Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Osman KÖSE, Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Kamil KAYA, Sakarya İdare Mahkemesi Başkanımız Sayın Mehmet Ali ATKAN ve Sakarya Baro Başkanımız Sayın İlknur EBİZ YILDIZ’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Kahraman Ordumuzun tarihe altın harflerle yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi minnet ve rahmet ile anıyorum.

Hayatlarını, adalet, insan hakları ve demokrasiye adayan fedakâr meslektaşlarımızı, hain terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden yargı şehitlerimizi, aziz vatanımızı korumak için olağanüstü çaba ile kutsal görevlerini yerine getiren kahraman güvenlik güçlerimizi ve 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen alçak darbe teşebbüsünde hayatlarını yitiren demokrasi şehitlerimizi, ülkemizde meydana gelen depremler, yangınlar ve diğer doğal afetler sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımızı, bu yıl üç gün ara ile kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımız 2. Ceza Dairesi Başkanımız Sayın İsmail Ünlü ile 2. Hukuk Dairesi Üyemiz Sayın Halil Ekmekçi’yi de bu vesile ile saygı ve rahmet ile anıyorum.

Vazifelerini hukuka ve Türk Milletine sadakatle yerine getirip, görevlerinden ayrılan çok kıymetli Hakim, Savcı, Avukat ve Yargı Çalışanlarına bundan sonraki yaşamlarında sağlık, esenlik ve mutluluklar dileyerek teşekkür ediyorum.

Adalet kavramı insanlığın varoluşundan günümüze kadar her dönemde ve her ortamda var olan kadim bir değer olup, toplumun temel taşlarından biridir. Nitekim her dinde ve kültürde mutlaka adalete ve dürüstlüğe atıf yapılır, insanlar bu erdemlere sahip olmalarıyla övülür. Günümüzde de bundan farklı değildir.

Adaletin uygulayıcıları olarak bizlerin de toplumda rolü çok önemlidir. Zira omuzlarımızda sadece kendimizin ve ailemizin değil, toplumun tüm fertlerinin yükünü taşımaktayız. Canı yanan bir ferdin ilk koşacağı sığınaktır adalet. İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. Nitekim peygamber efendimiz hadisinde, 1 saat adaletle hükmetmek, 1sene ibadet etmekten daha hayırlıdır der.  

Ancak günümüzde yargı organın müdahale alanına giren ve hukuki bilgiler dahilinde değerlendirilmesi gereken pek çok olay sosyal medya üzerinden konuya vakıf olan olmayan pek çok kişi tarafından yanlış ve eksik bilgilerle değerlendirilmektedir. Bunun sonucunda da hukuk ve adalete olan güven zedelenmektedir. Bu durumda bizlere düşen hukukun güvenilirliğini ve öngörülebilirliğini zedelemeden, hukuk etiğine ve ahlakına uygun şekilde görevimizi icra etmektir. Dolayısıyla temsil ettiğimiz değerlere daha büyük bir gayretle sarılmamız gereken zamanlardayız. Çünkü yaşanabilir bir toplumun imarı ancak adaletle mümkündür. Bizler adaleti sağlamaya çalışırken, hukuk devleti ilkesi gereği, eldeki deliller ve olgular ışığında suça uygun gelen ve kanunda belirtilen hükümler çerçevesinde görevimizi yapmak zorundayız.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde adalet kavramı, İslam dininin gerek fert gerekse toplum düzeyinde üzerinde durduğu en temel hususlardan biridir. Maide süresi 8.ayette ifade edildiği üzere; “Ey iman edenler Allah için hakkı ayakta tutan kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun. Takvaya en uygun olan budur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” düsturu doğrultusunda hareket edilmesi temennisi ile öncelikle bölgemize daha sonra tüm ülkemize özgürlük, adalet, insan hakları, demokrasi, barış ve esenlik içerisinde bir adli yıl olmasını diliyorum.

Beni dinleme nezaketini göstermenizden dolayı hepinize teşekkür ederim."

SASTOP heyetinden Vali Karadeniz'e ziyaret SASTOP heyetinden Vali Karadeniz'e ziyaret

c11b4f7e-f3d2-4de0-a4a0-d6ffaaff6938c37c06a4-c99f-433c-969c-7d786bd6ae03b9edfc06-438b-45d9-9e74-096080fee70c

c52a74f8-a62c-4400-b970-85d4bcb257ec

9fb05977-61f9-46eb-8390-d8df284941d53962ba53-f3d5-4535-b49b-17174bcb240aaa6c5d6e-f76b-45b4-a78f-1f334223091013e72b66-9cfe-4b04-9fd7-6848c888ef0c