Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Kocaeli'de "50 yıllık hayal" olarak nitelendirilen Kartepe Teleferik Projesi, vites yükseltti. Yerli ve yabancı turistlerin İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek, Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşmasını sağlayacak projede önemli bir mihenk taşı da geride kaldı.

MANZARA EŞLİĞİNDE SEYAHAT

Derbent'ten Kuzuyayla'ya ulaşacak proje tamamlandığında, vatandaşlar her iki istasyon arasında güzel manzara eşliğinde seyahat edecek. İki istasyon arasındaki mesafenin 14 dakikada aşılması öngörülen projede, saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattındaki kot mesafesi 1090 metre olacak. İnşaat çalışmalarına geçen sene başlanan projenin, en geç bu yıl sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Aracın çarptığı geyik yaralandı Aracın çarptığı geyik yaralandı

TELEFERİKLER GELDİ

Bin 500 kişiyi Kartepe’nin zirvesine taşıyacak olan teleferikler, fabrikadan çıktı ve Kocaeli’ye ve Kocaeli halkına teslim edildi. Şimdilik Kartepe'de bir bölgede bekletilen teleferikler, yakında monte edilecek. Yeni ve kokusu üstünde teleferikler ile Kartepe turizminin de gelişmesi bekleniyor. Öte yandan Kartepe’de kullanılacak teleferiklerin prototipi Kocaeli Kitap Fuarı’nda geçtiğimiz haftalarda sergilenmişti.