Yusuf Ziya G.'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşındayken Kadir İ. ile evlendirdiği iddiası üzerine İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İ. ve Yusuf Ziya G. hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verildi. H.G.K.'nin babası Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya G. ve Kadir İ. gözaltına alındı. İki sanık Emniyet'teki işlemlerin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi.

Yazar Tuna'dan ‘Kırklanmış Portreler’ ziyaretleri Yazar Tuna'dan ‘Kırklanmış Portreler’ ziyaretleri

"HOCAMIZIN TUTUKLANMASINA ANLAM VEREMİYORUZ"
İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanan Mahmut Efendi cemaatinin üyesi Recep Konuk grup adına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Mahmut efendi cemaati olarak buradayız. Yaklaşık iki yıl önce yargıya intikal etmiş bir olayın azgın azınlığın baskılarıyla, pompalamasıyla birlikte şu anda hocalarımızın derdest edilip tutuklamaya döndürülmesini esefle kınadığımızı buradan arz ediyorum. Henüz yargı sürecinde olan bir konuyu atılan iftiralarla birlikte hocalarımıza karşı, özellikle Yusuf hocamızın bu şekilde gözaltına alınıp tutuklamaya sevk edilmesini anlam veremediğimizi buradan kamuoyuna açıklamak istiyoruz.

"TÜM TÜRKİYE'DEKİ VİCDANLARA SESLENİYORUZ"
Buradan da tüm Türkiye'deki vicdanlara sesleniyoruz. Bir takım iftiralarla, bir takım baskılarla olayı bu şekilde 'tarikatlar kötüdür, cemaatler kötüdür' algısını asla kabul etmediğimizi beyan etmek istiyoruz. Hepinize de selam ediyoruz. Kardeşimin de söylediği gibi bu filmi daha önce izlettiler bize. Bir tane kötü yolda olan bir hanıma bir giysi giydirildi ve onu gerçekmiş gibi Türkiye'ye sunuldu ve bir algı operasyonu oldu. Bunun algı operasyonu olduğunu bizler görüyoruz. İnşallah buradan bütün Türkiye halkına sesleniyoruz sesleniyoruz. Vicdanlara sesleniyoruz. Bunun bir algı operasyonu olduğunu biz görüyoruz. İnşallah bu zamanla da ortaya çıkacaktır. Hepinize teşekkür ediyoruz."

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER
Diğer yandan Anadolu Adalet Sarayı'ndaki işlemleri biten Yusuf Ziya G. ve Kadir İ., tutuklanarak cezaevine gönderildi.