Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Sakarya Şubesi, AKM önünde eğitimdeki maarif modelini eleştirerek basın açıklamasında bulundu.

Yapılan basın açıklamasında “Müfredatlar, eğitimin anayasasıdır! Eğitimin gerçek bileşenlerini sürece dahil etmeden, geçmişin değerlendirmesini, ihtiyaç analizini yapmadan, bilimsel tespitleri, pilot uygulaması olmadan böyle bir değişiklik yapılamaz! Milli Eğitim Bakanlığı’nın, laik ve bilimsel eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yok sayan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” isimli müfredat taslağı, eğitim sistemimizi ideolojik bir bakış açısıyla şekillendirme tehdidi taşımaktadır. Bu taslak, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşarak, ezberci ve dogmatik bir eğitim anlayışını teşvik etmektedir.

Taslağa Neden Karşıyız? ⁠

Taslak, modern bilimin temel prensiplerini evrim teorisini yok saymakta, hurafe ve ideolojiye dayalı bir eğitim sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Taslak, laik eğitim sisteminin temellerini sarsmakta, din ve devlet işlerini birbirine karıştırmakta ve farklı inançlara sahip öğrencileri ayrımcılığa maruz bırakmaktadır.

⁠Taslak, ezberciliği ve tek tip düşünmeyi teşvik etmekte, öğrencilerin eleştirel düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirmelerini engellemektedir.

Taslak, nitelikli öğretmen kadrosunun azalmasına ve eğitimde genel bir gerilemeye yol açacaktır.Eğitim, her bireyin temel hakkıdır ve geleceğimizin teminatıdır. Eğitim sistemimiz, bilimsel, laik ve eleştirel düşünmeyi teşvik eden bir yapıya sahip olmalıdır.

Maarif Modeli taslağı, bu temel değerleri tehdit etmektedir.Bu taslağın geri çekilmesi için hep birlikte sesimizi yükseltelim!İmzanızla, bu taslağa karşı olduğunuzu ve eğitimde geriye dönüşe hayır dediğinizi gösterin" denildi.

Silahlı kavgaya karıştığı iddia edilen meclis üyesi: Kavgayı ayırdım Silahlı kavgaya karıştığı iddia edilen meclis üyesi: Kavgayı ayırdım

40Bf193D 9Aeb 4D56 Acb6 D6Bc2F8Af50FBb705D44 Afbf 42A2 8F77 B3C6829C916816F3Cee1 1614 42B2 Ba23 F13C74B48231