Ferizli Belediyesi'ne ait Ağacık Mahallesindeki yaklaşık 107 dönüm alana sahip iki arsa belediye meclisinin 2014 yılındaki kararı ve 2015 kasım ayındaki ihaleyle satıldı.

O dönem belediyenin temizlik işlerini üstlenen firmanın ortaklarından Ünpet Akarkayıt ve Temizlik firmasının aldığı arsalar bir süre sonra satış yoluyla F.A. isimli şahsın üzerine geçti. Arsalar daha sonra ise yine satış yoluyla eski Belediye Başkanı Ahmet Soğuk'un ağabeyinin kızı olan G.S.'nin üzerine geçti.

AK PARTİ'DEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ
Arsaların satış sürecinde AK Parti'den belediye meclis üyesi iken hakkındaki bazı iddialar sonrası partiden ihraç edilen E.A, 2019 yerel seçimleri sonrasında söz konusu arsaların satışı ve sonrasındaki devir işlemleri ile ilgili eski Başkan Ahmet Soğuk hakkında zimmet ve ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ferizli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

BİR İŞ ADAMI DA ŞİKAYETTE BULUNDU
Eski meclis üyesi E.A. İçişleri Bakanlığına da şikâyette bulunurken, N.Y. isimli bir iş adamı da söz konusu arsaların satış ihalesine girmemesi için başkan Soğuk tarafından tehdit edildiğini ve alması halinde 100 bin lira para istendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı N.Y.'nin iddialarıyla ilgili kamera kayıtlarında sabit ihalede usulsüzlüğe rastlanmaması ve Ahmet Soğuk hakkındaki tehdit ve rüşvet istendiğine yönelik suçlamalarla ilgili delil bulunmamasından dolayı kavuşturmaya yer olmadığına yönelik karar verdi.
E.A.'nın şikayetini inceleyen İçişleri Bakanlığı da eski Başkan Ahmet Soğuk hakkında soruşturmaya konu olacak usulsüzlük olmadığını belirledi.

BAŞSAVCILIKTAN AHMET SOĞUK HAKKINDA KARAR
Ferizli Cumhuriyet Başsavcılığı da eski Meclis üyesi E.A.'nın iddialarıyla ilgili kesin ve inandırıcı maddi delil bulunmadığından Ahmet Soğuk hakkındaki zimmet ve ihaleye fesat karıştırma suçlarından kavuşturmaya yer olmadığına yönelik karar verdi.

SUÇLANAN DİĞER KİŞİLER İÇİN "KAVUŞTURMAYA YER YOK" KARARI
E.A.'nın suç duyurusuna konu olan, söz konusu arsaları devralırken ihaleye fesat karıştırarak kamuyu zarara uğrattıkları öne sürülen F.A. ve G.S. isimli şahısların da devir belgelerinde usulsüzlük olmadığı, ifadelerinde yer verdikleri "yatırım amacıyla" aldıklarının aksini gösterir maddi delil bulunmadığı gerekçesiyle kavuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. (medyabar)