Hüseyin Cumalı’nın haberi

ACELLE YAYLASI’NDA ŞENLİK

Akyazı’da her yıl düzenlenen Acelle Yaylası Kadırga Şenlikleri’nin bu yıl 33. büyük coşkuyla yapıldı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın yanı sıra vatandaşların da horon teptiği yayla şenliğinde büyük coşku yaşandı.

SKANDAL SÖZLER
Acelle Yaylası’ndaki bu şenlik bitimiyle birlikte Akyazı Belediye Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz, “Bir etkinlikten daha yüzümüzün akıyla… Basına para yok, emek hırsızlığı yok, yandaş kayırma yok, hayal satma yok…Eldeki sınırlı imkanlara rağmen, azimle özveriyle, inançla, ekip halinde çalışma var, başarı var…Katılamasam da emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürler…Tebrikler REİS Bilal Soykan” paylaşımıyla büyük bir skandala imza attı.

BASINDAN BÜYÜK TEPKİ         
Sakarya basınını durduk yere topa tutan Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz’a Akyazı basını büyük tepki gösterdi. Sakarya basınının da tepki gösterdiği Aslan Yılmaz’ın neden basına saldırdığı halen sorgulanırken, basın mensuplarını gördüğü zaman “basın benim gözbebeğim” diyen Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan ise bu duruma seyirci kaldı. Kamuoyu önünde basından özür dilemeyen Başkan Soykan, bunun yerine sessizliği tercih etti.

KİM BU AK PARTİLİLER!

Akyazı’da yaşanan skandallar serisi bununla da son bulmadı. Akyazı Belediye Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz’ın, “emek hırsızlığı yok, yandaş kayırma yok, hayal satma yok” sözleriyle birlikte Sakarya’da yeni bir tartışma başladı. Sakarya’daki bütün belediyelerin Cumhur İttifakı kapsamında olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Aslan Yılmaz hangi belediyelerin emek hırsızı ve hayal sattığını açıklamak zorundadır. Bu belediyeler AK Parti'den mi, MHP’den mi! Bunu açıklasın. Sonuçta bu kentte muhalefet belediyesi yok” dedi.

KAÇAK SKANDALI
Bütün bu skandallarla sarsılan Akyazı’da kimsenin ağzını bıçak açmaz iken bu kez yeni bir skandal gündeme geldi. Akyazı Belediyesi ile Hanyatak Mahallesi Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen şenlikte devlet erkanı ile protokol üyelerinin ağırlandığı ve üzerinde “Akyazı Belediyesi Hanyatak Mahallesi Acelle Yaylası Sosyal Tesisleri” tabelası bulunan binanın kaçak olduğu ileri sürüldü.

VALİ KALDIRIM İMZALI

Acelle Yaylası’ndaki kaçak olduğu ileri sürülen binayla ilgili olarak 07 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya Valiliği resmi açıklama yapmıştı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım imzalı resmi açıklamada, “ Son günlerde İlimizde yayınlanan bazı basın yayın organlarında Akyazı İlçesinde bulunan Acelle Yaylasındaki göl kenarında betonarme kaçak yapılaşmanın olduğu ihbarı üzerine İlimiz Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne haberlerin incelenmesi ve ilgili yapının mühürlenmesi için talimat vermiştir” denmişti.

KAÇAK BİNA MÜHÜRLENDİ   

Sakarya Valiliği tarafından 07 Temmuz 2020 tarihinde resmi olarak yapılan açıklama, “ Yapılan incelemede söz konusu Acelle Yaylası göl kenarındaki betonarme kaçak yapı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce mühürlenmiştir. Yapanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmış olup, bu tür yapılaşmalara kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” sözleriyle son bulmuştu.

YOK ARTIK AKYAZI BELEDİYESİ

Vali Kaldırım imzalı resmi açıklama sonrasında yine aynı gün Akyazı Belediyesi harekete geçerek binayı mühürledi. Yapılan mühürleme işlemi sonrasında Akyazı Belediyesi, “İlçemiz Hanyatak mahallesi 151 ada 3 numaralı parselde yapılmakta olan 2 adet tek katlı, 1 adet 2 katlı olmak üzere toplamda 3 adet betonarme yapı Sakarya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazısıyla Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce mühürlenerek faaliyetleri durdurulmuştur. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.07.07.2022 / Ali Özer / Başkan yardımcısı” şeklinde bir de basın açıklaması yapmıştı.

O BİNADA NASIL AĞIRLARSINIZ!

2020 yılında yapılan uyarılar ve mühürlemelere rağmen Acelle Yaylası’ndaki bu bina yıkılmadı ve üzerine “Akyazı Belediyesi Hanyatak Mahallesi Acelle Yaylası Sosyal Tesisleri” tabelası kondu. Skandallar serisi bununla da sona ermedi. 2020 yılında ‘Gereğini yapın’ diyen devletin valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan burada ağırladı. Sadece Vali Kaldırım değil. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve protokol üyelerini de yine kaçak olduğu iddia edilen bu binada ağırladı.

MHP HEYETİ DE KAÇAK BİNADA

Skandallar serisi bununla da sona ermedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla "Adım Adım 2023 ilçe ilçe Anadolu Anlatma ve Aydınlatma" programı kapsamında Sakarya’ya gelen Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, MYK Üyeleri Nur Tuğba Aktay, Bülent Maşaoğlu ve MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar ve MHP kurmayları yine bu kaçak olduğu ileri sürülen binada ağırlandı.

BAŞKAN SOYKAN’A SORUYORUZ!

Devletin 2020 yılında yıkın dediği Acella Yaylası’ndaki binayı yıkmayıp,  yıkılması için talimat veren Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım başta olmak üzere birçok önemli ismi 2022 yılında iddiaya göre halen kaçak olan bu kaçak binada ağırlayan Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan’a sorumlu gazetecilik anlayışıyla sormak istiyoruz. Bu bina 2020 yılında kaçak idi. 2022 yılında bu bina halen kaçak mı! Eğer kaçak değil ruhsatlı ise yaylada betonarme binaya hangi maddeye göre ruhsat verildi!