Akyazı'da yaşanan iddiaya göre büyük dolandırıcılık olayında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Dünyaca ünlü bir İsveç mobilya perakendecisinin ürünlerini yüksek kar marjıyla satma vaadiyle başlayan dolandırıcılık olayı, derin bir mağduriyet zincirine dönüştü.

Karı-Koca'nın Saadet Zinciri
İddiaya göre dolandırıcılık olayının baş aktörleri olan A.Y.A ve S.A, vatandaşlara yüksek kar marjıyla ürün satacaklarını ve komisyon kazandıracaklarını söyleyerek güvenlerini kazandı. Vatandaşlar da, önce kendileri için ürün siparişi verdiler ve daha sonra çevrelerinden gelen siparişleri karı kocaya ilettiler.

Siparişler Teslim Edilmiyor
Olayın iç yüzü gün yüzüne çıktıkça daha fazla detay ortaya çıkıyor. Son edinilen bilgilere göre, bazı kişilerin karı kocaya güvenerek para verdikleri, daha sonra ise çevrelerini ikna ederek onlardan da para aldıkları öğrenildi.  Ancak karı koca, ne bireysel siparişleri ne de toplanan grup siparişlerini teslim etmedi. Böylece, hem kendileri için ürünleri sipariş edenler hem de çevrelerine ürün sattıranlar mağdur oldu. Böylelikle ortaya mağduriyet zinciri ortaya çıktı.


20 Milyon Liralık Mağduriyet Zinciri
Olayın farkına varan vatandaşlar, durumu Akyazı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi. Emniyet yetkilileri, şikayetçi olan 6 kişinin yaklaşık 20 milyon Türk Lirası dolandırıldığını belirledi. Akyazı başta olma üzere  Sakarya genelinde bu şekilde kandırlan ve parasını kaptıran onlarca kişinin daha olduğundan şüpheleniliyor. 
Soruşturma Derinleşiyor
Olayın detaylarına inildikçe, dolandırıcılık olayının çok daha büyük bir saadet zincirine dönüştüğü anlaşılıyor. İlk gelen şikayetler sonrası oluşan 20 milyon liralık zincirleme mağduriyetin çok yönlü soruşturması devam ederken, dolandırıcılar hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaş zammı için tarih verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaş zammı için tarih verdi

Aldıkları parayı kripto paraya mı çevirdiler
Öte yandan kurdukları zincirle onlarca kişiyi dolandıran A.Y.A ve S.A çiftinin kandırdıkları kişilerden aldıkları paraları kripto para borsasına yatırdıkları da dolandırılan bazı mağdurlar tarafından dillendiriliyor. İddialara göre karı koca Akyazı'da onlarca vatandaş ve esnaftan topladıkları yaklaşık 100 Milyon TL'yi kripto parada kaybetti. Yine iddialara göre yaklaşık 3 senedir devam eden saadet zinciri dolandırıcılığı öncesinde şüpheli karı kocanın normal bir hayat sürdüğü ve 3 senede lüks cipler satın alıp hayatlarını da lüks yaşamaya başladıkları iddia ediliyor... 

medyabar