Hüseyin Cumalı’nın haberi

AKYAZI ACELLE YAYLASI

Akyazı’da her yıl düzenlenen Acelle Yaylası Kadırga Şenlikleri’nin bu yıl 33. büyük coşkuyla yapıldı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın yanı sıra vatandaşlarında horon teptiği yayla şenliğinde büyük coşku yaşandı.  

WhatsApp Image 2022-08-07 at 16.24.07

SKANDAL SÖZLER

Acelle Yaylası’ndaki bu şenlik bitimiyle birlikte Akyazı Belediye Başkan Yardımcısı Aslan Yılmaz, “Bir etkinlikten daha yüzümüzün akıyla… Basına para yok, emek hırsızlığı yok, yandaş kayırma yok, hayal satma yok…Eldeki sınırlı imkanlara rağmen, azimle özveriyle, inançla, ekip halinde çalışma var, başarı var…Katılamasam da emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürler…Tebrikler REİS Bilal Soykan” paylaşımıyla büyük bir skandala imza attı.

aslan yılmaz 3

BASINDAN BÜYÜK TEPKİ        

Yaşanan bu skandal sonrasında yeni bir skandal gündeme geldi. Akyazı Belediyesi ile Hanyatak Mahallesi Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen ve devlet erkanının ağırladığı binanın kaçak olduğu iddia edildi. Üzerinde “Akyazı Belediyesi Hanyatak Mahallesi Acelle Yaylası Sosyal Tesisleri” tabelası bulunan binayla ilgili olarak 07 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya Valiliği resmi açıklama yaptı.

kaçak (1)

VALİ KALDIRIM İMZALI

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım imzalı resmi açıklamada, “ Son günlerde İlimizde yayınlanan bazı basın yayın organlarında Akyazı İlçesinde bulunan Acelle Yaylasındaki göl kenarında betonarme kaçak yapılaşmanın olduğu ihbarı üzerine İlimiz Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne haberlerin incelenmesi ve ilgili yapının mühürlenmesi için talimat vermiştir” dendi.

kaçak (7)

KAÇAK BİNA MÜHÜRLENDİ   

Sakarya Valiliği tarafından 07 Temmuz 2020 tarihinde resmi olarak yapılan açıklama, “ Yapılan incelemede söz konusu Acelle Yaylası göl kenarındaki betonarme kaçak yapı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce mühürlenmiştir. Yapanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmış olup, bu tür yapılaşmalara kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” sözleriyle son buldu.

kaçak (1)-1

AKYZI BELEDİYESİ MÜHÜRLEDİ

Vali Kaldırım imzalı resmi açıklama sonrasında yine aynı gün Akyazı Belediyesi harekete geçerek binayı mühürledi. Yapılan mühürleme işlemi sonrasında Akyazı Belediyesi, “İlçemiz Hanyatak mahallesi 151 ada 3 numaralı parselde yapılmakta olan 2 adet tek katlı, 1 adet 2 katlı olmak üzere toplamda 3 adet betonarme yapı Sakarya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazısıyla Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce mühürlenerek faaliyetleri durdurulmuştur. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

07.07.2022 / Ali Özer / Başkan yardımcısı” şeklinde bir de basın açıklaması yaptı.

yayla 22 (15)

VALİ İLE PROTOKOL O BİNADA

2020 yılında ‘Gereğini yapın’ diyen devletin valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan 2022 YILINDA burada ağırladı. Sadece Vali Kaldırım değil. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla "Adım Adım 2023 ilçe ilçe Anadolu Anlatma ve Aydınlatma" programı kapsamında Sakarya’ya gelen Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, MYK Üyeleri Nur Tuğba Aktay, Bülent Maşaoğlu ve MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar ve MHP kurmayları yine bu binaya konuk oldu.

yayla 22 (31)

KAÇAK MI! DEĞİL Mİ!

Devletin 2020 yılında yıkın dediği Acella Yaylası’ndaki binayı yıkmayıp,  yıkılması için talimat veren Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım başta olmak üzere bir çok önemli ismi 2022 yılında iddiaya göre halen kaçak olan bu kaçak binada ağırlayan Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan’a sorumlu gazetecilik anlayışıyla dün sorduk. Bugün ise hem Sakarya Valiliği’ne, hem de Akyazı Belediyesi’ne kamuoyu adına bir kez daha soruyoruz. Bu bina kaçak mı, değil mi!

WhatsApp Image 2022-08-07 at 17.56.47

BETON VAR MI YOK MU!

Dışarıdan ahşap gibi görülen binanın iki ahşap arasında beton var mı yok mu! Eğer bu bina kaçak değil ruhsatlı ise yaylada betonarme binaya hangi maddeye göre ruhsat verildi! Açıklayın kamuoyu aydınlansın.

WhatsApp Image 2022-08-07 at 17.58.00