Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen iki adet Yeni Altay Tankı, Sakarya Arifiye'de düzenlenen törenle testleri için Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni Altay Tanknının Testler İçin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Teslim Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada TSK'nın envanterine giren Altay Tankı için "Üçüncü nesilden öte bir tank" ifadesini kullanırken, savunmada yerli ve millik oranı için "Dışa bağımlılık yüzde 20 seviyede" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sevgili Sakaryalılar, Savunma sanayimizin değerli çalışanları, hepinizi selamlıyorum. Bugün son günü idrak ettiğimiz Ramazan Bayramı'nızı tebrik diyorum. Akyazı'da bugün farklı törenler mi desem kutlamalar mı desem... siyasetin böyle bir özelliği var selam vermeden çıkmanın faturası ağır çıkar. Bugün bu Altay tankının teslim edilmesi bize ayrı bir güzellik kattı. Öncellikle bu tören vesilesiyle tüm şehitlerimiz Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere şükranla yad ediyorum. Bugün bir başka gurur verici projemizin; Altay tankının test için teslim törenini yapıyoruz.

Bugün Altay tankının teslim edilme töreninde de gönüllerin teslim alınması bize ayrı bir anlam kattı. Bu tören vesilesiyle tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmetle anıyorum. Yeni nesil Altay tankımızın test için teslimi heyecanını yaşıyoruz. Son dönemde dışardan temin ettiğimiz ve ambargolara maruz kaldığımız zırh sistemlerinin yerli ve milli imkanlarla imalatına başladık.

"YENİ ALTAY TANKIMIZ 10 YIL ÖNCEKİ PROTOTİPTEN ÇOK FARKLI VE ÜSTÜN KABİLEYETLERE SAHİP"

Türkiye, ürünleri birçok ülke tarafından kullanılan tedarikçi ülke haline gelmiştir. Araçlarımızın ünü yayıldıkça önümüzdeki dönemlerde daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz. Yeni Altay tankımız 10 yıl önceki prototipten çok farklı ve üstün kabileyetlere sahiptir. Projemiz engellenmeye çalışıldı. Buna da çamur atıldı, süreç sabote edilmek istendi. Ancak pes etmedik, geri adım atmadık. Yeni Altay, 3. nesilden de öte bir tank haline geldi. Testlerin tamamlanmasının ardından tanklarımızın seri üretimine başlayacağız.

"YALAN ÜSTÜNE YALAN ATTILAR"

Hani diyorlar ya Katar'a sattılar diye. Her şey burada. Böyle bir şey söz konusu değil. Yüzde 51'i bize yüzde 49'u Katar'a aittir. Bütün bunları bilmeden yalan üstüne yalanla burada bütün siyasi sermayasini tüketmeye çalıştılar. Bugün dünyada parmakla gösterilen SİHA'larımızın savaş gemilerimizin her biri böyle ortaya çıktı. Burada da işte önce paradigmayı değiştirmekle başladık.

"HEDEFİMİZ TAM BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİİ"

Savunma sanayiinde dışa bağımlılık yüzde 20 seviyesinde. Hedefimiz tam bağımsız savunma sanayii.

"GÖZLERİNİ KİN VE NEFRET BÜRÜMÜŞ"

Karadeniz gazını Rus gazi zannedenleri bile görüyoruz. Böyle vicdansızlık olur mu? Yollarımızı süsleyen Togg'u ülkemizde üretilmediğini iddia edecek kadar gözünü kin ve nefret bürüyenleri hiç saymıyoruz. Hiçbir zaman yapamayacakları projeleri kötülemeye devam edecekler. Milletimizin Yeni Altay'dan rahatsız olanlara göreve geldiklerinde savunma sanayiine dokunacaklarını söyleyenlere fırsat vermeyeceklerine inanıyorum.

Arifiye Tesisleri’nde Türkiye’nin 400 beygir segmentindeki ilk yerli ve milli askeri motorlarının seri üretimini de gerçekleştirdik. Bu motorları 600, 1000 ve 1500 beygir tank motorları takip edecek.

Kabus geri döndü; Kene ölüme neden oldu Kabus geri döndü; Kene ölüme neden oldu

Yeni Altay tankımızın bu coğrafyada Silahlı Kuvvetlerimiz için çok önemli bir güç çarpanı olarak görev yapacağına inanıyorum. Milli Savunma Bakanlığı’mızı, Savunma Sanayi Başkanlığı’mızı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizi, BMC Savunma’yı ve projede emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Yeni Altayların ülkemize ve kahraman ordumuza hayırlı olmasını diliyorum.

"YENİ ALTAY 3. NESİLDEN DE ÖTE BİR HÂLE GELDİ"
Beka kabiliyetinin de güçlendirdik. Yeni Altay 3. nesilden de öte bir hâle geldi. Ordumuz tarafında testleri tamamlandıktan hemen sonra seri üretime başlayacağız.

f4406542-5a87-4869-a86d-203d7baa1db787b622bf-7257-4837-b4b3-344797e5a4fb6b8f3039-ee34-4346-a7f6-a763c536cd6737eb932e-0c25-457a-b3c2-099d734a2980