Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Anadoluyuz Biz” projesi kapsamında Ankara’da gençlik merkezlerine üye, 17-23 yaş arası 40 gönüllü kız öğrenci Sakarya’ya geldi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları ve gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları amacıyla hayata geçirilen “Anadoluyuz Biz” projesi kapsamında Ankara’dan gelen 40 kız öğrenci Sakarya programına başladı. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde 4 gün süren projede gençler birbirinden farklı planlanan çeşitli aktivitelerin yanı sıra Sakarya’nın tarihi ve kültürel güzelliklerini yerinde görme imkanı buldular.

thumbnail_deprem müzesi (2)

Serdivan

Şehit Ali Borinli Özel Eğitim Okulu’nda özel öğrenciler ile etkinlikde bir araya geldiler. Sakarya'nın ilk terör Şehidi Ekrem Bayramoğlu' nun Şehit annesi Emine Bayramoğlu'nu şehitlik de misafir ettiler ve Şehidimizin hikayesini annesinden dinlediler. Serdivan Şehitliğin de şehitler için Yasin-i şerif okuyarak dualar ettiler ve Şehit annesi ne ziyaret sonrası çiçek takdim ettiler.Şehitlik ziyareti sonrası, Sakarya Yurt Müdürlüğünde konaklama yapan öğrencilere Yöresel olarak Sakarya’nın meşhur yemeği Islama köfte, kabak tatlısı ve Sakarya’da yetişen organik meyveler ikram edildi. Serdivan Gençlik Merkezin de öğrencilere Sakarya AFAD tarafından Afet Çadırı Kurma eğitimi verildi.

thumbnail_karasu (13)

Arifiye

Arifiye’de bulunan Gölya Tabiat Parkını ziyaret eden öğrenciler tanışma etkinliği kapsamında oyunlar oynayarak, doğa yürüyüşü yapıp, hayvanat bahçesini gezdiler.

Karasu

Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olan Acarlar Longozunda Sakarya Vali Yardımcısı Murat Karasu ile buluşup Longozu keşfettiler. Longoz gezisi sonrası Sakarya Vali Yardımcısı Murat Karasu’ya teşekkür için çiçek ve plaket takdimi yapıldı. Öğrenciler Karasu Karapınar Orta Okulunda öğrenciler ile bir araya gelerek onlarla şarkılar söyledi, oyunlar oynadı ve karne gününde mutluluklarına ortak oldular.Öğrenciler Karasu,Yenimahalle ve Küçükboğaz gölü gezi sonrası Karasu’da balık yiyip sahili gezdiler.

thumbnail_özel şehit ali borinli okulu etkinliği (2)

Geyve

Milli Mücadele döneminin en önemli merkezlerinden biri olan , İstiklal harbi komutanlarından, daha sonra adının verildiği Alifuatpaşa Mahallesinde karargâh kurarak milli mücadele adına önemli vazifeler ifa etmiş Ali Fuat Cebesoy’un kabrini,tarihi köprüyü ve Alifuat Cebesoy’un adını taşıdığı müzeyi gezdiler.

Taraklı

Tarihi mekanlar arasında kalan ve buram buram tarih kokan daracık sokaklar Arnavut Kaldırımı mimarisine hakim Taraklı ilçesinde, Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisini, tarihi konakları gezen gençler, esnafları ziyaret ederek tarihi çınar ağacını tarihi hamama uğradılar. Taraklı’nın yöresel yemeği Keşkek,İrmik Helvası ve uhud tatlısını tatmayıda ihmal etmeyen gençler Taraklı pazarını gezerek bol bol alışveriş yapıp fotoğraf çektirdiler.

thumbnail_sapanca

Sakaryaspor'da sakatlık şoku! Deni Milosevic... Sakaryaspor'da sakatlık şoku! Deni Milosevic...

Sapanca

Tarihle gölün buluştuğu yere giden Ankara’lı gençler Sapanca ilçesinde sahili gezdiler. Bol bol sahilde fotoğraf çektirip yürüyüş yaptılar.

Adapazarı

“Anadoluyuz Biz” projesi kapsamında Ankara’dan gelen 1999 depremi hatıralarıyla dolu olan Deprem Müzesini ziyaret edip deprem Simülasyonunda gerçek deprem etkisini deneyimlediler. Poyrazlar Gölü’ne giderek hazırladıkları kuş yuvalarını Poyrazlar Gölü Tabiat Parkına yerleştirdiler. Poyrazlar gölünde bisiklet turu,doğa yürüyüşü ve eğlenceli aktiviteler ile eğlendiler.

thumbnail_TAraklı (2)

Anadoluyuz Biz projesi kapsamında Ankara ilinden gelen öğrencilere Sakarya’da ki son gecelerinde Serdivan Gençlik Merkezinde veda gecesi düzenlendi. Eğitim,Sosyal Kültürel Şube Müdürü tarafından öğrencilere Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu imzalı katılım sertifikalarını takdim edildi. Ankara Ekibi,Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ve görevli personele misafirperliklerinden dolayı teşekkür ederek Sakarya’dan ayrıldılar.

thumbnail_TAraklı (13)