Hüseyin Cumalı’nın haberi 

Kahramanmaraş merkezli 2 yıkıcı deprem ve bazıları 6’nın üzerinde 10 bini aşkın artçı depremle birlikte 11 il asrın felaketini yaşıyor. Depremin ilk günlerinden itibaren bölgeye bütün gücüyle gelen devlet, arama kurtarma çalışmalarının ardından enkaz kaldırma başta olmak üzere barınma ve temel ihtiyaçlarla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyor. Devlet-millet işbirliğiyle gıda sorunu yaşanmadığı 11 ilde sosyal medya ve bazı yayın organları üzerinden depremin vurduğu illerde büyük su sıkıntısı var” paylaşım ve haberleri yapılıyor. 

Yapılan bu haberlere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gerekli açıklamaları yaptı. Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “Yalnızca bugün depremzedelere Hatay'da 1 milyon 200 bin ambalajlı su ulaştırıldı. İçme suyu ihtiyacı ise bölgeye sevk edilen ambalajlı sularla şu ana kadar sağlanmıştır, sağlanmaya da devam edilmektedir. Meseleyi manipüle etmek, yanlış ve yalan üzerinden beyanda bulunmak ne kadar doğrudur onu bilmiyorum” dedi.

v2v2-3

Bakan Kurum o illeri örnek gösterdi: Dimdik ayaktalar! Bakan Kurum o illeri örnek gösterdi: Dimdik ayaktalar!

Soylu, “Hatay'ın Büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte buranın suyunun vatandaşlara ulaştırılabilmesi için hep birlikte çaba sarf ediyorlar, gövdelerini taşın altına koymuşlar ve mücadele ediyorlar. Bunu bu şekilde değerlendirmek insafla da ahlakla da bağdaşmıyor. Buradaki insanların karşı karşıya kaldığı afete yalanlar üzerinden başka afetler ekliyorlar. Bunun doğru olmadığını söylüyorum. Bu, yalan. Bunu da bir şekilde anlatmak durumundayız” dedi. Soylu, dezenformasyonla ilgili tespit edilen 1090 hesap yöneticisinden 613'ü hakkında işlem yapıldığını, 151 kişinin gözaltına alındığını, 29'unun tutuklandığını da anımsattı.

Deprem bölgesinde büyük çoğunluğu dezenformasyonla ortaya atılan iddialar, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni akıllara getirdi. Depremin vurduğu illerden Sakarya’da o günlerde büyük su sıkıntısı çekilmişti. Deprem 17 Ağustos ayında olmasına ve depremden 6 ay geçmesine rağmen şehre su verilemediğini belirten Sakaryalılar, “Belki deprem bölgesinde birkaç gün su sıkıntısı çekilmiş olabilir. Böylesine büyük bir depremde, 17 Ağustos depreminin 7 kat büyüklüğündeki bir depremde bu normaldir” dedi.

Sakarya’ya aylarca içmesuyu verilemediğini belirten vatandaşlar, “neyin ne olduğunu biz takip ediyoruz. Biz, Ağustos ayında olan deprem sonrasında Şubat ayında kar yağarken bidonlarla su taşıdık. Bir çok insan su taşımaktan fıtık hastası oldu. Biz, kapalı şişe su bulamadık. Mahallelere tankerlerle getirilen ve hijyen olmayan sulardan içtik. Şimdi çok şükür devletimiz, milletimiz bölgeye şişe ve kapalı su getiriyor. Kimse olaylar çarpıtmasın. Bütün bu yaşananlar ortadadır. Sosyal medya üzerinden yapılan bu algıları o günleri yaşayan vatandaşlar olarak kınıyoruz” dedi.

v1v1-2