Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze Şeridi’ne gönderilen sağlık yardımlarını taşıyan askeri uçağın indiği Mısır'ın El Ariş Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, gün boyu Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile görüşmelerde bulunduğunu belirterek, "Bizim arzumuz, kanserli çocuk hastalar başta olmak üzere Gazze’de olup, Refah Sınır Kapısı’nı geçen 26 hastanın Türkiye’ye götürülmesi. Bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Bugün, kanserli hastaları Türkiye’ye götürme çabası içerisindeyiz. Bu hastalar Refah Sınır Kapısı’ndan geçti ve şu anda ambulanslarda işlemleri yapılıyor. Zannediyorum, yarım saat veya 1 saat içerisinde hastalar havaalanına getirilmiş olacak. Umarım planladığımız gibi bugün bu hastaları ve 13 refakatçiyi sınır kapısından geçtikten sonra herhangi bir hastaneye uğramadan Türkiye’ye götürme çabasındayız” dedi.

"İsrail Sağlık Bakanı ile yakın iletişim içerisindeyiz"

Hastalarla ilgili İsrail ile de temas halinde olduklarını aktaran Bakan Koca, "İsrail Sağlık Bakanı ile de bu anlamda yakın iletişim içerisindeyiz. Bizim arzumuz, savaşın bir an önce bitmesi ve tedaviye ihtiyacı olanlara bu yardımların ulaşılabilir olması. Bunun için Türkiye her türlü yardımı yapmaya hazır. Bugün bu kadar hastanın gelişi sağlanabilir oldu. Bu son derece önemli. Bine yakın kanserli hasta olduğunu biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de olabildiğince hastayı Gazze’den Türkiye’ye getirme çabası içerisindeyiz. Umarım bunu gerçekleştirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Adapazarı'nda kanlı randevu! Hem mermiyle hem saçmayla yaralandı Adapazarı'nda kanlı randevu! Hem mermiyle hem saçmayla yaralandı

“Refah Sınır Kapısı’nın yakınında bir sahra hastanesi kurmak istiyoruz”

Tedavi bekleyen daha çok hastanın olduğunu aktaran Bakan Koca, “Geri planda bekleyen çok hasta var. Gazze’den Mısır dışına çıkabilen bugüne kadar hiçbir hasta olmadığını Sağlık Bakanımız (Mısır Sağlık Bakanı) da söyledi. İlk defa Gazzeli olup Mısır’dan çıkan ve bir başka ülkeye tedavi için gönderilen bu hastalar oluyor. Yakın zamanda, Gazze’nin içerisinde, Refah Sınır Kapısı’nın yakınında bir sahra hastanesi kurmak istiyoruz. Yapılacaklar çok fazla, bize düşen çok iş olduğunu da görüyoruz. Ülke olarak çabamızı seferber edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Sahra hastanesini Gazze’de, Mısır’da ise Türk hekimleri ile Mısırlı hekimler hastaları birlikte değerlendirsin istiyoruz. Bununla ilgili ekip çalışması da yapıldı. Yakın zamanda bu ekinin Türkiye’den Mısır’a gelmesi sağlanmış olacak. Dolayısıyla, Refah Sınır Kapısı’ndan geçen hastaların hastanelerde değerlendirilip uygun olanların Türkiye’ye getirilmesi şeklinde planlama yapıldı. Umarım bunu başarıyla sonuçlandırırız” dedi.