Bakır fiyatları sanayide önem taşıyor. Bakır fiyatlarının artışı fiyatlamaların önünde büyük bir engel oluşturuyordu. Bakır fiyatları, belli bir ivme ile düşüşe geçti.

Ford, 63 binden fazla otomobili geri çağırdı Ford, 63 binden fazla otomobili geri çağırdı

Emtia fiyatları genel olarak düşüş yaşıyor. Enflasyonun artması ve resesyon endişeleri bu düşüşte çok etkili. Bakır da fiyatı düşen emtialar içinde yer aldı. Bakırın libresi, 3,9785 dolarla yaklaşık 15 ayın en düşük seviyesine geldi.

Baz metallerde satış baskısı var

Küresel çapta sıkılaşan para politikalarının resesyon endişelerini artırmasıyla emtia piyasasındaki düşüş, özellikle baz metallerde satış baskısını artırıyor.

Fed'in temmuz toplantısında faiz artırımı bekleniyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, gelecek toplantıda Fed'in politika faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 46 seviyesinde bulunuyor.

Bakırın libresi 3,9870 dolarda

3,9785 dolarla yaklaşık 15 ayın en düşük seviyesini gören bakırın libresi, saat 12.00 itibarıyla tezgah üstü piyasada yüzde 2,4 azalışla 3,9870 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bu arada, alüminyum ve kurşunda yüzde 2'nin, nikelde yüzde 2,5'in üzerinde, çinkoda da yüzde 0,4 civarında kayıplar görülüyor.