Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 7/24 saat vatandaşların can ve mal güvenliklerini sağlamak için denetimlerine devam ediyor. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, satışa sunulan uçan balonların içerisindeki gazdan şüphelenerek geniş çaplı araştırma başlattı. 

Yapılan araştırmalar neticesinde Ağa Mahallesi’nde izinsiz kurulmuş düzenekle uçan balon dolumu yapıldığını ve balonların içerisine helyum gazı yerine başka gazlar konulduğunu belirleyen ekipler, emniyet ve AFAD Müdürlüğü ekipleri ile birlikte dolum alanında denetim yaptı. Teknik personel tarafından yapılan ölçüm ve denetimlerde balonlara doldurulan gazın yanıcı, parlayıcı ve zehirli gaz olduğu tespit edildi. 

SATSO Akademi’de “Fikirden Ticarileşmeye Giden Yol” semineri SATSO Akademi’de “Fikirden Ticarileşmeye Giden Yol” semineri

Eskiden sanayilerde kaynak için kullanılan karpit kazanlarında bulunan gazlardan biri olan asetilen gazının diğer yanıcı gazlara nazaran daha kolay alev alabildiğini, renksiz ve kokusuz olmasından ötürü kolay anlaşılamadığını belirten teknik ekipler, el konulan 5 bidon asetilen gazı üzerinde gerçekleştirilen ölçüm sonucunda uçan balonlardaki ölümcül tehlikenin de ortaya çıkarılmasını sağladı. 

Bölgede bulunan düzeneğe imha edilmek üzere el konurken, zabıta ekipleri daha sonra şehir merkezinde satışı yapılan balonların tamamının toplanmasını sağlayarak, yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçilmesine önayak oldu.