Sakarya Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Yağan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhuriyet döneminin en önemli kazanımlarından biri kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasıdır. Çağdaş bir medeniyet seviyesine ulaşmak için kadın ve erkeğin eşit birey olmasının gerekliliğine inanan Türkiye Cumhuriyeti kurucu önderi M. Kemal Atatürk 5 Aralık 1934 de tüm dünyada örnek olacak karara öncülük etmiştir.

Ama ne yazık ki günümüze kadar olan süreçte genel ve yerel yönetimlerde, özel sektörlerde kadın katılımı kısıtlı tutulmuş temsiliyette eşitlik seviyesine halen ulaşılamamıştır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerinde daha aktif katılmalarının sağlanması, eşit oranda temsil edilmesi demokratik bir gerekliliktir ve ülkemizde yeteri kadar sağlanabilmiş değildir.

Kadının özgür ve eşit birey olduğunun kabul edilmesi, kadının insan haklarının ihlalini ortadan kaldıracağı gibi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, önünde ki engellerin kaldırılması , kadının karar alma mekanizmalarındaki temsiliyetini artıracaktır.

Erdoğan Sakaryalılara şiir okudu: "Sırtımı dayadığım dağsın sen Sakarya!" Erdoğan Sakaryalılara şiir okudu: "Sırtımı dayadığım dağsın sen Sakarya!"

Bizler daha çok kadın vekil, daha çok kadın belediye başkanı ve tüm sektörlerdeki yönetimlerde daha çok kadının yer almasını istiyoruz. İnanıyoruzki kadın erkek birlikte görev aldığında, ülkemiz daha aydınlık ve daha ileri gidecektir. Kadınlara verilen tüm haklarımızı en iyi şekilde kullanabilmek adına , 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkımızın 89. Yıl dönümünü gururla kutlarken,‘Ey Kahraman Türk Kadını Sen Yerde Sürünmeye Değil , Omuzlar Üzerinde Göklere Yükselmeye Layıksın ‘ diyen önderimizi saygıyla anıyoruz."