AK Partili Birincioğlu Akyazı Meclis Üyeliğinden istifa etti  AK Partili Birincioğlu Akyazı Meclis Üyeliğinden istifa etti 

Hendek Belediyesi,  ilçe genelinde tarla ve fındıklık vasıflı 32 arsanın satışı için ihale ilanı yayınlanmıştı. Yaklaşık 340 dönümlük arsaların satışından 127 milyon  lira gibi bir gelir hedeflenirken belediyenin bu hamlesi tepki çekiyor. 

Bunun yanında Hendek Belediyesi'nin kararının ardından tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Son olarak Yeniden Refah Partisi Hendek İlçe Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi.

"YAŞAM ALANLARI SORULMADAN SATILMAMALIDIR"
Yeniden Refah Partisi Hendek İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kamu arazilerinin satışı iki halde olabilir. Birincisi Kamu yararına daha elverişli bir yer temin edebilmek için Kamu Arazisi satılabilir (Kamuoyu ile Paylaşılarak), İkincisi ise Kamu yararına kullanılamayacak meskun mahalde olan Kamu Arazileri satılabilir (Kamuoyu ile Paylaşılarak) Eğer birinci satış gerekçesine göre satılıyor ise veya satıldı ise bunun sebep ve amaçlarının Kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. İkinci satış sebebine göre satılıyor ise de bu satışın bedeli kadar “Kamu Yararına” bir alana aktarıldığına dair şeffaf bir şekilde izahat yapılmalı ve Kamuoyu aydınlatılmalıdır.


Belediyecilik zor zanaattır. Dolayısıyla işin ehlinin işe el atması elzemdir. Milli Görüş Belediyeciliğinde esas olan, Vatandaşlarımızın ve Tüyü bitmemiş evlatlarımızın yaşam alanları onlara sorulmadan satılmamalıdır. Eğer o satılan Kamu Arazilerinin değerinden çok daha fazla bir Kamu Hizmeti yapılmıyorsa veya Kamu Yararına bir Proje hayata geçirilmiyorsa burada bir problem veya bir sıkıntı var demektir. Şeffaflık ilkesi gözden kaçırılmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

"KAMUOYUNU ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDERİZ"
Çok Kıymetli Başkanım, Kıymetli İlçe Meclis Üyelerimiz;

Yeniden Refah Partisi Hendek İlçe Başkanı Sedat Yalçın, satışa çıkarılan arsaların bilgilendirmesinin şeffaf bir şekilde açıklanarak kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini ifade etti. 

Başkan Yalçın, "Kamu Arazilerinin Satış İzni Belediye Meclis Çoğunluğu sağlanarak Kamu Arazisi satılabilir uygulaması da yanlış bir uygulamadır. Çünkü her satılan Kamu Arazisi veya Kamu Malı kendine münhasır özellikler taşımakta ve Projelendirmeler ile ilgili ayrı görüşülmesi gereken ve Kamuoyu oluşturularak uygulanması gereken bir değerdir. Vatandaşlarımız ve Kamuoyu nezdinde bir Kamu Arazisi satışı gerçekleştirilir ve ''Şu özellikteki şu alan satıldı veya şu özellikte şu şartlarda bir Kamu Hizmetine dönüştürüldü'' denmediği sürece maalesef ki üzülerek ifade edeyim Belediyemiz Töhmet altına girmektedir.


Bu konuyu kısa sürede aydınlatmanızı ve Kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirmenizi rica ederiz. Aksi halde Belediyemizin (Belediyemiz diyorum çünkü hepimizin Belediyesidir) manipülasyonlar ile kuşku duyulan bir alan, kontrol edilemeyen, hizmet üretemeyen veya güven vermeyen bir Kurum düşünceleri çoğalacaktır" dedi.