Meteoroloji'nin verilerine göre, bugün akşam saatlerinden itibaren Sakarya'da çok kuvvetli sağanak yağış etkili olacak.

Yağışlar öncesinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AKOM'da kameraların karşısına geçerek, sağanak yağış ve alınan önlemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi olarak harekete geçtiklerini ve 7/24 çalışacaklarını belirten Başkan Yüce, Sakarya'da şuan için neren in risk olduğuyla ilgili gelen bir soruya, "Bizim için her yer risk bölgesidir" yanıtını verdi. 

Başkan Ekrem Yüce'nin AKOM'da düzenlediği toplantıdaki açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Meteoroloji, şehrimizde çok kuvvetli sağanak yağışların etkisini göstereceğini ve 50 kilograma kadar yağışın düşebileceği yönünde tahminlerde bulundu. Büyükşehir belediyesi olarak harekete geçtik. Bütün ekip arkadaşlarımızı uyardık, seferber ettik. AKOM'da start vermek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Afet Koordinasyon Merkezimizde bu konuyla ilgili bütün çalışma arkadaşlarımızla hazırlıklarımızı değerlendirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak yağışlara karşı hazırlıklarımızı tamamladık. 

Hayat akışının aksamaması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için azami hassasiyet gösterecek, 7/24 esasıyla hareket edeceğimizi bir daha burada teyit ettik. 

357 personel, 205 araç ve iş makinelerimizle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan gibi olumsuzlukları bertaraf edeceğimiz konusunda gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımızdan da yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı tedbirli olmaya davet ediyoruz. 

43 kazıcı-yükleyici araç, 32 adet kamyon, 75 adet ekip aracı, 5 adet paletli ekskavatör, 17 adet kanal aracı ve 33 adet vidanjör olmak üzere bu iş makinalarımızla ve çalışma arkadaşlarımızla Sakaryalıların hayat güvencesini ve Sakaryalılarımıza herhangi bir zarar gelmeden gerekli tedbirlerimizi almak için çalışamalarımızı 7/24 esasıyla devam edeceğiz. 

Ve çalışmalarımızı şuandan itibaren start veriyoruz. Ekip arkadaşlarımızla beraber seferberiz. Bununla birlikte bizler gönüllü bir Afet Koordinasyon Merkezi oluşturduk. Ve bu merkezimizde açılışını gerçekleştirmedik. Sakarya Kurtarma Ekibi gönüllülerden oluşan bir ekibi hazırlamış olduk. Eğitimlerimizi verdik. İtfaiye Dairesi, Fen İşleri ve bütün daireler olmak üzere burada çeşitli gönüllü ekiplerimizle ve sivil vatandaşlarımızla ciddi bir ekip oluşturduk.