Meyve bahçelerini don vurdu Meyve bahçelerini don vurdu

Nurettin Eryılmaz-Tuğba Karaçalı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Mart meclis toplantısında şehrin merakla beklediği projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Botanik Vadisi projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Yüce, "Şimdi proje bitti ekimler hemen hemen tamamlandı fakat orada bir laboratuvar lazım, ve orada kozmetik, tıbbi aromatik bitkilerin ürettiğimiz esasen yağlar lazım. Ve orada örnek model parseller lazım. İşte orada ön tarafında 20 dönüm yer var, dönüm alanı da kamulaştırdık, orayı aldık böyle bir proje yaptık, gerçekleştirdik. İhalesini de gerçekleştirdik şuanda kazmayı vuruyoruz, yer teslimi yapıyoruz" dedi.

Sakarya dünya tarım kenti olacak
"Sakarya’mızı tarımda marka şehri haline taşıyacak botanik harikası bir bölge oluşturuyoruz" diyen Başkan Yüce, "Malum Sakarya’mız bisiklette dünya şehri oldu, sporda Avrupa şehri oldu şimdi inşallah dünyada tarım şehri olacak. Dünyada parmakla gösterilen tarım şehri olmaya adım adım gidiyoruz. Bir tarım şehri dünyada nasıl olabilir adım adım elimizden geleni yerine getiriyoruz inşallah Sakarya’mız dünya tarım kentleri arasına girecektir." dedi.

Başkan Yüce'nin açıklamaları şu şekilde:

"Malum dünya çapında ve dünyada lumune olarak gösterebileceğimiz bir botanik vadisini Mevla’m kurmayı nasip etti. Adına cennet vadisi diyoruz, 3 bin dönümlük bir alan. Kocaali ilçemizi ilgilendiriyor, karasu ilçemizi ilgilendiriyor, Jaynarca'yı ilgilendiriyor. Bitki 3 milyon civarında tıbbi ve aromatik bitkinin orada ekimini gerçekleştirdik, ihracata  başladık. Almanlarla iş birliği yaptık. 

Tamamen Almanlarla iş birliği projemiz. Dünya çapında bir proje ve hiçbir yerde Türkiye’de yok  3 bin dönüm tıbbi aromatik bitki üreten bir merkez Türkiye’de bilmiyorum. Özel sektöre de yok, belediyelerde hiç yok zaten. Parça parça belediyeler de var sağ olsunlar Balıkesir gibi, Kocaali gibi, düzce gibi belediyelerimizde bu tür çalışmalar var. Ama 3 bin dönüm Sakarya var hatta Türkiye’yi bırak dünyada böyle bir alan Sakarya da var. 3 bin dönüm araziden hem tıbbi aromatik bitki üreten bir merkez ve organik. Bir orman firması denetimizde senez firmasının denetiminde. Almanlar her ay geliyor kontrollerini yapıyor, biz alım garantili ürettiğimiz ürünleri hemen yüklüyoruz tıra veya gemiye gönderiyoruz Almanlara. 

Şimdi proje bitti ekimler hemen hemen tamamlandı fakat orada bir laboratuvar lazım, ve orada kozmetik, tıbbi aromatik bitkilerin ürettiğimiz esasen yağlar lazım. Ve orada örnek model parseller lazım. İşte orada ön tarafında 20 dönüm yer var, dönüm alanı da kamulaştırdık, orayı aldık böyle bir proje yaptık, gerçekleştirdik. İhalesini de gerçekleştirdik şuanda kazmayı vuruyoruz, yer teslimi yapıyoruz çok kısa bir bilgi vereyim bununla ilgili. Sakarya botanik vadisi namı değer cennet vadisi diyoruz. 

Karasu’nun Deniz köy  mahallesinde toplam yüz ölçümü 20 bin metre kara üzerinde bu işletmeyi yapıyoruz. Burada 3 bin 200 metrekare koleksiyon bahçesi var bütün bölgede neler yaptığımızı gösteriyoruz. Bu melisa, bu kuşburnu, bu kedi otu diyoruz. burada model olarak gösteriyoruz.200 metrekare sera yapıyoruz., 640 metrekare sosyal tesis yapıyoruz, yeşil alana dinlenme alanları yer almaktadır. 40 milyonluk bu projemizin çalışmaları bitti, ihalesi yapıldı, kazmayı vurmak üzereyiz inşallah yakında da oranın lansmanını yapar sizlerle orada buluşuruz. 

Hem tıbbi hem de aromatik bitkilerin, ilaç sanayisinde kullanılacağı ve yurtdışına satışı ile ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bir proje hayata geçiriyoruz. Tarımsal üretim çeşitliliğinin arttırılmasıyla, yeni pazarlar açılmasını sağlayacak, Sakarya’mızı tarımda marka şehri haline taşıyacak botanik harikası bir bölge oluşturuyoruz. 
Malum Sakarya’mız bisiklette dünya şehri oldu, sporda Avrupa şehri oldu şimdi inşallah dünyada tarım şehri olacak. Dünyada parmakla gösterilen tarım şehri olmaya adım adım gidiyoruz. Bir tarım şehri dünyada nasıl olabilir adım adım elimizden geleni yerine getiriyoruz inşallah Sakarya’mız dünya tarım kentleri arasına girecektir."