AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, temayül yoklaması ile ilgili konuşarak, ilk amaçlarının büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayının belirlenmesi olduğunu söyledi.

“1734 teşkilat mensubu oy kullandı”

Yusuf Alemdar Akyazı esnafını ziyaret etti: “Akyazı'nın güçlü desteği 31 Mart'ta sürecek” Yusuf Alemdar Akyazı esnafını ziyaret etti: “Akyazı'nın güçlü desteği 31 Mart'ta sürecek”

9 Kasım'da yerel seçim sürecini AK Parti ailesi olarak başlatmış olduklarını söyleyen Tever, müracaatları tamamlamış olduklarını belirtti. Bugün itibariyle de temayül sürecini E-Temayül sistemi üzerinden yaptıklarını ifade eden Tever, “Bilgisayar ortamında bunun çok büyük avantajları var. Hızlı sonuç alma, güvenilir bir sistem, arkadaşlarımızda birbiriyle olan hasbihali gerçekleştirmiş oluyorlar” dedi.

Toplam 1734 teşkilat mensubunun hem ilçede hem de büyükşehirde oylarını kullandıklarını belirten Başkan Tever, neticede bu sonuçların genel merkezde Cumhurbaşkanımızın ekranına düşeceğini söyledi.

“Yakın zamanda büyükşehir adayı açıklanacak”

Adayların belirlenmesinde çeşitli aşamaların olduğunu ifade eden Tever, “Temayül, anket yoklamaları, vekillerimizin, genel başkan yardımcımızın görüşleri  neticesinde ilçe adayları ve büyükşehir adayı belli olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

Çok yakın zamanda büyükşehir adayının açıklanacağını düşündüğünü dile getiren Tever, ittifak süreci neticelendikten sonraki sürecin biraz daha hızlı gerçekleşmiş olacağını belirtti. Tever,  Aralığın ikinci haftası büyükşehir adayının açıklanabileceğini söyleyerek, “Ocak ayının on beşi gibi de ilçe belediye başkan adaylarımız belli olur. Bütün seçim çalışmamız belli. Her ilçe kendi dersine çalıştı. Adayımız belli olduktan sonra da teşkilat mensuplarımız ile birlikte AK Parti'ye en çok destek verebilmek için mücadele vereceğiz” ifadelerini kullandı. En ufak endişelerinin olmadığını söyleyen Tever, “On yedide sıfır yapacağımızı Cumhur ittifakı olarak biliyoruz” dedi.

“İki türlü oy kullanımı var”

Parti mensuplarının nasıl oy kullandığından bahseden Tever, "İki türlü oy kullanımı var. İlçe belediye başkanımızın memnuniyetini ölçüyoruz ilk önce. Bu şıklar üzerinden oluyor. Memnun musunuz, devam etmesini istiyor musunuz gibi. İkinci kullanım ise ilçe belediyemizle alakalı belediye başkan adayının önerisini istiyoruz. İsteyen aday adayının dışında bile bir aday yazabilir” dedi.   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da burada hedefinden bahseden Tever, “Acaba aday adaylarının dışında bizim görmediğimiz, teşkilatın gördüğü bir aday çıkabilir mi diye görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İlk amacımız büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayının belirlenmesi”

3 Aralık'a kadar meclis üyesi aday adayı başvurularını alacaklarını söyleyen Tever, “Meclis üyesi  aday adayı olabilmek için takvimimiz devam ediyor. Sonra ilçe belediye başkanımız belli olacak. Meclis üyesi aday adayları içinden oluşan tabloyla meclis üyesi adaylarımızı belirlemiş olacağız” sözlerini kullanarak  şu anda ilk amaçlarının Büyükşehir adayı ve ilçe belediye başkan adayının belirlenmesi olduğunu ifade etti.