DEVA Partisi Sakarya İl Başkanı Ercan Başnuh, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkati çekti. Başnuh, açıklamasında şunları söyledi:

“Enflasyon yıllardır gerçek rakamlardan daha düşük açıklanıyor. Adeta gerçek enflasyon halkımızdan gizleniyor, üstü örtülüyor. Emeklilerimizin, memurun, dul ve yetimlerin, malullerin  aylıkları  TÜİK'in açıkladığı makyajlı enflasyon kadar arttırılıyor. TÜİK gerçek enflasyon yerine uydurma, düşük bir rakam açıklıyor. Ateşi düşüremeyen doktor, derece ile oynarmış derler...TÜİK’te rakamlarla oynuyor. Gerçek enflasyonla, halkın enflasyonuyla TÜİK'in açıkladığı enflasyon arasındaki fark kadar da emeklilerimizin refahı her sene, her sene düşüyor.

“EMEKLİLER BUNLARI UNUTMAYACAK!”

Emeklilerimizin şu anda refah kaybının en önemli sebebi kötü ekonomi yönetiminin yanında, TÜİK in üzerinde oynadığı istatistiki rakamlardır ve emekliyi, dulu, yetimi mağdur edenler, vebal altındadır. Hükümet adeta emeklinin sandıkta verdiği tepkiyi gösterdiği sarı kartı cezalandırıyor. Kendisini enflasyona ezdirmeyecek şekilde bir maaş  artışı bekleyen emekli, kendisine acı reçete yazanları, ek vergiler çıkaranları, kendisini yoksulluk çukuruna itenleri, aç açık bırakanları,  ucuz kıyma, ekmek kuyruklarında bekletenleri, market market gezdirenleri, bayram ikramiyesini güncellemeyenleri,  torununa karşı kendisini mahçup edenleri hiç bir zaman unutmayacak. Emekli keyfinden çalışıyormuş gibi, çalışana yok denilerek bayram da kendisine ikramiye ödenmediğini ve zorlu mücadelelerle hakkını aldığını, bu ikramiyeyi arttırmamak için çaba harcadığınızı da unutmuyor.

AK Parti Serdivan yönetimi belli oldu! AK Parti Serdivan yönetimi belli oldu!

“EMEKLİYE MAAŞ ARTIŞI DERKEN AKARYAKITA, ELEKTRİĞE ANINDA ZAM”  

2024’ü emekliler yılı ilan edip aynı yıl içinde emekliyle dalga geçer gibi politikalar üretenleri emekliler affetmeyecekler.  Enflasyonu patlatan hükûmet,  ama bunun ceremesini  milyonlar çekiyor. Emekli borçla, harçla, açlıkla boğuşurken, köylü, işçi, esnaf, öğreci, ev hanımı ayakta kalmaya uğraşıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Makro ekonomik verilerle gül bahçesini anlatıyor ama kim inanır size? Siz ayrı bir paralel evrende yaşıyorsunuz. Müjde verir gibi TÜİK rakamları ile emekli maaşı zam oranını açıklarken, asgari ücrette de hiç bir şekilde artış sağlamazken,  anında akaryakıta, elektriğe zammı yapıştırdınız. Seçime giderken emekliyi, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğinizi vaad ediyordunuz. Ne oldu? Amacınız vatandaşa hizmet mi, yoksa dışarıdan döviz getirenlere aylık yüzde 5 faiz ile hizmet mi? ” dedi.  

“EN TEMEL GIDA İHTİYAÇLARINI DAHİ KARŞILAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Başnuh, “Yakın tarihimizde hiçbir zaman emeklilerimiz bu kadar perişan olmamıştı. Bu kadar derin bir yoksulluk yaşamamıştı. Bugün Türkiye'de eğer bir emeklimizin oturduğu ev kendisine ait değilse yani kira ödeyerek yaşıyorsa, artık geçinmesi mümkün değil. En temel gıda ihtiyaçlarını dahi karşılaması mümkün değil. Hiçbir zaman ne emekli maaş zammı ne asgari ücret artışı, enflasyonun altında bırakılmamalı.” dedi.

“MERAK ETMEYİN SESİNİZİ DUYAN VAR. BİZ BURADAYIZ”

Başnuh, "Ülke maalesef bu hâle düşürüldü şu anda. Vatandaşımızın evinde, organize sanayi bölgelerinde, küçük sanayi sitelerinde, esnaf çarşılarında ciddi bir yangın var. Sadece küresel finans piyasalarıyla, baz puanlarla  ilgilenen hükümet bu yangını hissetmiyor olabilir. Kulaklarını tıkamış ve bu yangını görmezden gelebilir. Sesimizi duyan yok mu diye sesleniyorsunuz. Merak etmeyin sesinizi duyan var. Biz buradayız. Biz milli kalkınma seferberliği ile güçlenerek ayağa kalkacak Türkiye için  buradayız. Ülkemiz ve halkımız için yakından takipteyiz ve yaşanan  sorunları sonuna kadar dile getireceğiz.”  ifadelerini kullandı.