Büyük Birlik Partisi MKYK Üyesi Yasin Kobal, Tv264’te yayınlanan Gazeteciler Soruyor programına uzaktan canlı bağlantı ile katıldı.

İşte Yasin Kobal’ın programda öne çıkan açıklamaları:

*Büyük Birlik Partisi, asla küskünlerin katıldığı bir parti değildir.

*BBP'de şuan da terör örgütüyle ilgisi olmamış birinin aday olması normaldir.

*Siyaset halk için yapılır. Halkın taleplerine karşılık vermiş olduğunu düşündüğümüz ve terör örgütüyle herhangi bir alakası olmayan kişi aday olabilir.

*BBP'nin tek bir ideoloji vardır. O da vatanperver olmasıdır. 

*Arifiye'de Ali Afacan, Akyazı'da Osman Karaoğlan, Ferizli'de İsmail Kudu, Taraklı'da Ruhi Aydan, Pamukova'da Yılmaz İri.

*Daha önceki partilerine bakmaksızın Osman Karaoğlu'a ve İrfan Püsküllü'ye teklif götürdük.

*Listelerimizde farkları partilerde insanların teveccühünü kazanmış, aday olursa kazanabilecek kişilerin isimleri İl Başkanımız'ın önünde.

*4 ilçede daha aday çıkaracağız.

*Benim için Yusuf Alemdar'ın aday gösterilmesi sürpriz olmadı. Ekrem Yüce'nin son dakikada değişmesi tabiki şok oluşturdu. Daha önceden 3 dönem belediye başkanlığı yapmış, Yusuf Alemdar başarılı bir belediye başkanı. Ekrem Yüce'de başarılı bir belediye başkanı. Hangi mahalleye gitsek Ekrem Yüce sevgisi halkın içinde.

*Ekrem Yüce'nin geçmişini iyi bilmek lazım. Ekrem Yüce görev adamıdır. Alnının akıyla bütün görevleri yerine getirmiştir. Ben cesaret edip, gidip teklif götüremezdim. Ama Ekrem Yüce gibi bir ismi aday göstermeyi çok isterdim.

*Ferizli ilçesinde 3 seneden beri bağımsız çalışan İsmail Kudu kardeşimiz var. Mesela Ferizli'de seçimi almamız sürpriz olmasın. Hendek'te İrfan Püsküllü'nün yapıkları ortada. Akyazı'da, Erenler'de ve Taraklı'da…

5 ilçede Sakarya konusunda tarih yazacağımıza inanıyoruz.

*Aydoğan Aslan bey bir denge olmuş olabilir. AK Parti tarafından çıkartılması gereken adayın da güçlü olması gerekiyor. Ancak bu durumun BBP ile bir ilgisi yoktur. Bu arada biz bazı ilçelerde AK Partiyi destekleyebiliriz.

*Bu parti değiştirme olayı bir karakter meselesidir. Halk sizi oradan seçmiş ve siz oradan adaylığı bırakıyorsanız bu bir karakter meselesidir. Bizim dava arkadaşlarımızın hiçbiri bizi bırakıp gidecek arkadaşlar değil. Biz onlara güvendik, kimseyede bir protokol imzalatmadık.

*Milli görüş kökeninden bizim partimize gelinmesi çok garipsenecek bir durum değil. Osman Karaoğlan ve İrfan Püsküllü milli görüşten gelen arkadaşlarımız. Fakat bu isimlere BBP teklif götürdü ve bizi seçtiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. BBP'nin vatan için şehit olmuş bir lideri var. Bunun da artısıyla aday adaylarının tercih hakları bizden yana oluyor.

Ali Babacan Sakarya'da Ali Babacan Sakarya'da

Kobal, 2028 yılındaki milletvekili seçimlerinde aday olur musunuz sorusuna ise “Eğer Allah ömür verir ve halkta teveccüh gösterirse neden olmasın” cevabını verdi.