Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Kafa Tv'de katıldığı programda Türkiye zemininin hangi bölgelerinin sağlam, hangi bölgelerinin ise zayıf olduğunu açıkladı.

Eğitim-Bir-Sen'den bankaların düşük promosyon tekliflerine sert tepki Eğitim-Bir-Sen'den bankaların düşük promosyon tekliflerine sert tepki

Türkiye'nin tektonik Haritasını yorumlayan Celal Şengör, Türkiye'de zemini en kuvvetli olan ilin Konya olduğunu söyledi.

Şengör; "Türkiye'de zeminin sağlam olan tek yer Konya ve Konya'nın Kuzeyidir. Onun dışında zemin olarak sağlam olan yer yok. Konya ve kuzeyi en sağlam yer. En tehlikeli zemin ise alüvyonların olduğu zeminler, yani nehirlerin getirdiği alüvyon, büyük nehir ovaları. Oralar sağlam değildir veya büyük çöküntü ovaları sağlam değildir. Sakarya (Pamukova), Erzincan, Kahramanmaraş... Buralar çok sağlam yerler değiller." dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'yı başkent yapmasındaki en büyük neden İstanbul'u kurtarmaktır diyen Celal Şengör; "İstanbul'dan uzağa Anadolu'nun ortasına çekmiştir başkenti. Sanayiyi de Anadolu'ya yaymayı düşünmüştür. Çok haklı olarak. Her şeyi İstanbul'da biriktirirseniz Türkiye'nin başı derde girer." açıklamalarını yaptı.