SESOB Başkanlığı’na aday olacağını açıkladıktan sonra çekilen Fotoğrafçılar Odası Başkanı Cevat Davulcu, süreçle ilgili basın açıklaması yaptı.

Davulcu'nun adaylıktan neden çekildiğiyle ilgili yaptığı basın açıklamasının bir bölümünde kullandığı “Ancak seçim günü geldiğinde, daha öncesinden aday olmamız konusunda ısrar eden arkadaşlarımız her iki tarafta da yer almak istemediklerini fakat bana destek sağlayabileceklerini beyan ettiler. 38 kişiden oluşan listeye başkanların dışında yönetimlerinden de isim yazma talebimizi de reddettiler. Seçimlerden dostane şekilde çekilmemi, hatta kongre günü divana liste vermekten çekilmemi istediler” ifadeleri dikkat çekti.

Cevat Davulcu’nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Değerli esnaf ve sanatkarlarımız,

Esnaflık yaşadığımız yerin hem ekonomisini hem hizmet ihtiyacını ayakta tutan en önemli değerdir. Ekonomik ve toplumsal hayatın vazgeçilmezi olan esnaflarımız emeği ve ekmeği için, her geçen gün, şartlar ne olursa olsun zorlu mücadelesini sürdürmektedir.

Cevat Davulcu olarak 2010 yılında girdiğim Fotoğrafçılar, Ressam ve Tabelacılar Odası’nın yönetiminde o dönemki oda başkanının istifası sonrası arkadaşlarımın takdiri ile 2012 yılında başkan olarak görev aldım. 2014 yılında tek liste ile girdiğim seçimlerde delegelerimiz tarafından güvenoyu alarak yeniden başkan seçildim. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise rakibime karşı 3 oy fark ile kaybederek görevimi devrettim. Gelinen bu noktada 2022 yılında yapılan seçimlerde oda üyelerimizin teveccühü ile tekraren Fotoğrafçılar ve Tabelacılar Odası Başkanlığı’na seçildim. Bu aşamada eski görevine yeniden seçilen tek oda başkanı oldum.

Seçim sürecinde gördüm ki Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve ekibi tarafından oda üyeleri tek tek aranarak seçimleri dizayn etme çabası oluşmuştur. Söz konusu müdahalelerin 4 yıl önceki seçimlerde de yapılarak rakip başkan adayının kazandırıldığını hissettim. SESOB’a bağlı 61 odamızın başkanlarını tanımak için yaptığım ziyaretlerde her oda seçimlerine müdahale edildiğini, birçok oda başkanı ve ekibinin benimle benzer olayları yaşadıklarını dinledim. Oda seçimlerine ve seçilen yönetimlere karşı yapılan baskı ve müdahaleleri kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
 
Yaptığım tanışma ziyaretleri sonrasında mevcut SESOB yönetimine muhalif durumda olan oda başkanları ile yaptığım istişareler neticesinde hiçbiri SESOB Başkanlığına aday olmak istemedi. Baskıcı yönetime karşın Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine hizmet etme gayretiyle arkadaşlarımın da desteğiyle bir liste hazırladım. Bunu da kamuoyu ile paylaştım.

Bu zorlu mücadelede, yaşadığımız sorunlar içerisinde, esnaf odaklı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin daha iyi hizmet vereceğinin bilincindeydim. Bu vesile ile 07.05.2022 tarihinde gerçekleşen Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı seçimlerine; yeni projelerle, hizmet gayesinde, esnafımızı en iyi şekilde temsil edebilmek ve en iyi hizmeti sunabilmek adına, genç, dinamik, bilgili ve donanımlı bir kadro ile yola çıkarak adaylığımı buradan açıklayarak esnaf arkadaşlarımızı yapılacak olan seçimli genel kurulumuzda buluşmaya ve değişime katkı sunmaya davet etmiştim. Bu hizmet yarışında benimle olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim...

Ancak seçim günü geldiğinde, daha öncesinden aday olmamız konusunda ısrar eden arkadaşlarımız her iki tarafta da yer almak istemediklerini fakat bana destek sağlayabileceklerini beyan ettiler. 38 kişiden oluşan listeye başkanların dışında yönetimlerinden de isim yazma talebimizi de reddettiler. Seçimlerden dostane şekilde çekilmemi, hatta kongre günü divana liste vermekten çekilmemi istediler. Seçim gecesi yaşanan bu gelişmelerden sonra listemize yazdığımız arkadaşlarımız ile de istişare yaparak saat 01:30 sularında listeyi divana vermeme kararı aldık. Bizim amacımız SESOB’ta değişim ve dönüşümdü. Ancak yaşananlardan sonra tüm kamuoyunun malumudur ki listeyi divana vermemek en doğru karardı.

Şunu belirtmek isterim ki; bazıları kendi yerini sağlamlaştırmak için çaba sarf edeceğine esnafın hakkı için çaba sarf etseydi bugün SESOB çok başka bir noktaya gelebilirdi. Yıllık yaklaşık iki milyon beşyüz bin TL’lik bütçeli bir birliğin kendi yeri olmaması ve bir o kadar da borcu bulunması çok üzüntü vericidir. Burada SESOB’a sahip çıkmak önemlidir. Ben veya bir başkası; kişilerin hiçbir önemi yok. Önemli olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’dir. Sahipsiz kalan muhalefet adına bugün bizler bu oluşuma sahip çıkmaya çalıştık. Yaşanan durum budur.

Kamuoyuna saygılarımla sunarım.

Sakarya Fotoğrafçılar Ressam ve Tabelacılar esnaf Odası

Yönetim kurulu Başkanı

Cevat Davulcu"