HALK54
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanlığı'nda Ecevit Keleş'in milletvekili adayı olmasının ardından yeni il başkanının kim olacağı sorusu günler sonra yanıt buldu.

Ecevit Keleş'in milletvekili adayı olmasının ardından boş kalan CHP Sakarya İl Başkanlığı koltuğuna Sapanca İlçe Başkanı olarak görev yapan Cengiz Çiçek atandı.

CHP İl Başkanlığı görevine getirilen Cengiz Çiçek, yönetim kurulunu oluşturarak onay için CHP Genel Merkezine sunacak. 

CENGİZ ÇİÇEK KİMDİR?
Cengiz Çiçek 1972 yılı Sapanca, Sakarya doğumlu. İlk ve orta öğrenimini ardından lise eğitimimi Sapanca METEM'de tamamladı. Lisans eğitimimi 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında tamamladı. Mesleki ve akademik kariyerini tamamlamak üzere 1996 yılında, İngiltere'ye giderek Hammersmith & West London College'de Akademik İngilizce eğitimini 1997 yılında tamamladı. 1997-1999 yılları arasında, London Hotel School'da, Turizm ve Otel Yönetimi (LHS post graduate in Hotel and Motel hospitality management) alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ticari hayatını daha iyi yönetebilmek için 2012 yılında "İş yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği" programları ve BTEC QUALIFICATION L3 (Business Management and Technology Education Council) eğitimini The University of Manchester'da aldı.

TBMM'nin yeni başkanı Numan Kurtulmuş TBMM'nin yeni başkanı Numan Kurtulmuş

İngiltere'deki kariyer eğitimleri sürecinde 2002-2022 yılları arasında 3 farklı restoran işletmeciliği yaptı. Çiçek, bunun yanı sıra, 2004 yılından bugüne kadar İngiltere'de eski ve tarihi bina satın alarak restorasyon çalışmaları yapmakta.

Türkiye'deki ticari faaliyetlerine kardeşleri ile birlikte Sapanca'da Didi Otel markasıyla turizm ve inşaat alanlarında hizmet vermeye devam eden Çiçek, siyaset alanına olan ilgisi 2002 yılında İngiltere'de Sosyal Demokrat Parti (Labour Party) ile başladı. Söz konusu partide 15 yıl yönetici olarak çalıştı. Bu süreçte siyaset ve sosyal yardımlaşma alanlarında pek çok uluslararası konferanslara katılarak, kişisel gelişimine katkı sağladı. Edinmiş olduğu bilgi ve tecrübelerini memleketinde değerlendirerek katkı sağlamak üzere 2015 yılında CHP ailesine katıldı. 2017 yılında CHP Sapanca İlçe Başkanlığına seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Sapanca Belediye Başkanlığı için aday oldu. 2019 yılında 2.ci dönem İlçe Başkanlığına seçildi. 2020 yılında Kurultay Delegesi oldu. Halen üyesi olduğu OXFAM Vakfı (İngiltere) aracılığı ile iç savaş, açlık ve salgın hastalıkların yaşandığı ülkelere destek olmaya devam eden Çiçek, 2015 yılında ayrıldığı İngiliz eşi sebebiyle, 2000 yılından buyana TC vatandaşlığının yanında Britanya vatandaşıdır. Çiçek, Callum Deniz(24) ve Molly Behice Patricia(21) adlarında iki çocuk babasıdır.