Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde görevli, Uzman Doktor Ekrem Karakaya, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Birçok tepkiye neden olan gelişme sonrasında, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet tekrar gündeme geldi. Türk Tabipler Birliği ise 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde grev yapacağını duyurdu. 

Yaşanan üzücü olaya ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş de yazılı bir açıklama yaprak tepkisini gösterdi. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının toplum için önemine dikkat çeken Keleş, “Ne yazık ki bir kez daha sağlık çalışanına yönelik şiddetle karşı kaşıya kaldık. Çok acı, çok üzücü… İnsanlara yeniden umut veren, yeniden sağlıklarına kavuşturan bu kıymetli mesleğin mensuplarının şiddete uğraması, cinayete kurban gitmesi asla kabul edilemez. Sağlık çalışanları hem eğitimde hem iş hayatında verdikleri mücadelelerle toplumu ayakta tutanlardır” dedi.

“CAYDIRICI CEZALAR GETİRİLMESİ ELZEMDİR”

Şiddetin önlenmesi için caydırıcı cezaların alınması gerektiğinin altını çizen Keleş, “Hekimlik gibi kutsal meslek mensuplarının saldırıya uğraması bizi üzüyor. Bir hekimin yetişmesi 11 yıllık bir etiğimin sonunda gerçekleşiyor ve bu eğitimi alabilecek öğrenciler de yine üniversite sınavlarında, yüzde 1-2’ye girenler oluyor. Ülkenin göz bebeği olan hekimlerin harcanması, bu toplumu derinden üzüyor ve sarsıyor. Bu nedenle, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete, caydırıcı cezalar getirilmesi elzemdir. Bir an önce sağlık çalışanlarından, hekimlerden gerekli görüşler alınarak, çalışmalara başlanmalıdır. Her hekim her sağlık çalışanı, ülkemizin geleceği” ifadelerini kullandı.

“KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Hayatını kaybeden Doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı da dileyen Keleş, şu ifadeleri kullandı. 

“Son olarak, bugün yaşanan olayda hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin her türlüsünü en ağır şekilde kınıyor, Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı olarak, bu şiddetin önüne geçilmesi için var gücümle mücadele edeceğimin sözünü veriyorum.”