Başkan Yüce Ankara'da: "Sakaryamızın kalkınması için hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz" Başkan Yüce Ankara'da: "Sakaryamızın kalkınması için hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz"

CHP Adapazari İlçe Başkanı Özkan, Adapazarı Belediyesi'nin bir an önce Sakarya Üniversitesi ve AFAD yetkilileriyle biraraya gelmesi gerektiğini belirterek, '' Sakarya Üniversitesi ve Afad ile acilen bir protokol imzalanıp, depreme dayanıklı yapı stokları ile güçlendirilmesi gerekenler ve yıkılması gerekenlerin acilen tespit edilerek binaların karneleri çıkarılmalıdır.İlçemizin zemininin incelenerek riskli alanların tespit edilmesi gerekir ayrıca zemin ve kat taşıma güçlerinin belirlenmesi riskin azaltılması için çok önemlidir. Yapılacak çalışmalar sonunda elde edilecek sonuçlar Bina Kimlik sistemlerine aktarılmalıdır'' dedi.

Kentsel Dönüşüm kredi desteklerinin sadece 1.250.000 TL ile kısıtlı kalmasına da değinen Özkan bugünkü maliyetlerle desteklerini en az 1.500.000 TL olması gerektiğini dile getirdi. Mülkiyeti Adapazarı Belediyesi'ne ait taşınmazlardan altyapıları yapılmak şartıyla arsa üretilerek şehir merkezine yeni yerleşim alanları kazandırılmasını teklif eden Özkan sözlerini şöyle sürdürdü: '' Deprem kapımızda unutmamalıyız ki deprem değil bina öldürür. Adapazarı Belediyesi rant önceliği olmayan projelere yönelmeli.Binlerce hemşehrimiz orta hasarlı binalarda hayati tehlike altında oturmak zorunda. Adapazarı Belediyesi'nin 2024 yılı Performans Programı'nda deprem için ayrılmış 1 TL bütçesi yok. Zaten hali hazırda denk bütçe yapamayan bir yapıdan deprem bütçesi beklemek hayalperestlik olur. Ancak yedek ödenek için ayrılmış 50 milyon TL deprem önlemleri için kullanılabilir.Adapazarlı'nın canı tehlikededir.Adapazarı Belediyesi'ni bir an önce önlem almaya çağırıyorum." dedi.