Serbest piyasada çiğ süt fiyatlarında yaşanan önemli bir artış, tüketicileri etkilemeye başladı. Litre başına fiyatın 12 liradan 15 liraya yükselmesi, süt ürünlerinin market raflarındaki fiyatlarına da doğrudan yansıdı.

Zincir marketlerde, özellikle private label markalı yüzde 3.1 yağlı 1 litrelik süt ürünlerinin fiyatları, 21.5 liradan 24 liraya yükseldi. Bu fiyat artışı, tüketicilerin gündelik alışverişlerini doğrudan etkiliyor.

Sektör temsilcileri, bu 2,5 liralık zammın, müstahsilde süt fiyatının 15 liraya yükselmesiyle ilişkili olduğunu belirtiyor. Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Trakya bölgesinde çiğ süte 15,5 lira talep edilmeye başlandığını ifade ediyorlar.

Sektör temsilcileri, çiğ sütte herhangi büyük bir sorun olmadığını, yaklaşık 15-20 gün içerisinde süt arzında artış beklendiğini dile getiriyorlar. Serbest piyasada oluşan fiyatların yanı sıra, kaliteli süt için yüzde 10 prim verilebileceği de aktarılıyor.

Maliyet artışlarına rağmen fiyatların bir süre sabit tutulduğu bir dönemden geçildiği, şu anda herhangi bir baskının olmadığı belirtiliyor. Sektör temsilcileri, üretim ve tüketim dengelerinin bu fiyat değişikliklerinde etkili olduğuna dikkat çekiyorlar.