Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından oluşturulan 70 kişilik saha ekibi şehri karış karış gezerek yapıların deprem riskini belirleme ve azaltma çalışması yürütüyor. 

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen ve “Yüzyılın Depremi” olarak hafızalara kazınan depremin 23. Yıldönümünde son derece kapsamlı bir çalışmanın startı verildi. 

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA HAYATA GEÇİRİLİYOR
2020 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin başlattığı çalışmalar kapsamında Büyükşehir bünyesinde oluşturulan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı şehrin afet ve deprem güvenliğine ilişkin son derece önemli bir çalışmayı hayata geçirmeye çalışıyor.

ŞİMDİYE KADAR 90 BİN BİNA İNCELENDİ 
Edinilen bilgilere göre; Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri’nden oluşturulan 70 kişilik teknik bir ekip saha çalışması kapsamında şehri karış karış gezerek 200 binin üzerindeki yapıyı incelemeye aldı. Bugüne kadar 90 bin civarındaki yapıyı inceleyen teknik ekip geriye kalan yapıların inceleme çalışmalarını 6 ay içerisinde tamamlayacak.

Başkan Özen, Karaağaç’ı kitabı için kutladı Başkan Özen, Karaağaç’ı kitabı için kutladı

SAÜ VE SUBÜ’DE DESTEKLEYECEK
Saha çalışmalarından sonra kayıt altına alınan yapıların olası bir depremde hasar görebilirlik oranları Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile birlikte ortaya çıkartılacak. 

YÜKSEK KATLI YAPILARA ÇÖZÜM 
Son derece titiz bir şekilde yürütülen çalışmalarla yüksek katlı binalar da mercek altına alınacak ve Plan Notu geliştirilerek bu binaların dönüşümünün önü de açılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce Meclis’ten geçirdiği karara göre yüksek yapı sahiplerine 3 yıllık süre verilerek risk tespiti yaptıran binalar yeni deprem yönetmeliğine göre mevcut kat sayılarına göre yenilenebilecek.  

SAKARYA PİLOT İL OLARAK BELİRLENDİ
Söz konusu çalışmaların yapılması için AFAD Başkanlığı Sakarya’yı pilot il olarak belirledi. Bu amaçla; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sapanca, Akyazı arasındaki Kuzey Anadolu Fay seğmendi üzerinde Palesismoloji, sondaj ve jeofizik çalışmalarını sürdürüyor.

f832f7e7-6be8-4987-ab84-c87078ac08de91246e14-8231-46f0-bb1d-67e5e99a43d29d7e4556-3de8-48f8-b31a-edc0de2099e6