Çiftçilerin ve besicilerin, sorunlarının hemen hemen benzer sorunlardan kaynaklı olduğunu ve bu alanda çalışan insanların ekonomik güçlükleri göğüslemeye çalıştıklarını belirten DEVA Partisi yöneticileri, “konuştuğumuz çiftçi ve besiciler;  ülkemizin ve elbette ilimizin de en büyük problemlerinden biri olan tarım ve hayvancılığın gün geçtikçe eridiğini ifade ediyorlar” dediler.

DEVA Partisi Kadın Çalışmaları Başkanı, Hayrunisa Nur Gökçe Dursun, yaptığı açıklamada “Kalkınmamız için önem sıralamasında ilk başlarda yer alması gereken ancak sanayileşeceğiz diye ihmal edilen tarım ve hayvancılık ve bu alanlarda izlenen, uygulamaya da konulan yanlış ve eksik politikalar nedeniyle,  çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşan işletmeler ve vatandaşlar, artık üretimden vazgeçme noktasına geldiler. Tanık olduğumuz üzücü bir durum da maalesef bu faaliyetleri bırakanların da olmasıdır.  Artık insanlar maliyetleri karşılamadığı için toprağını ve ahırını boş bırakıyor. Bu faaliyetlerden çekilen insan kaynağı ve oluşan üretim kaybı ülke için çok büyük kayıptır.” dedi.    

DEVA Partisi Yöneticileri saha da dinledikleri şikayetlerin yoğunlukla, mazot, gübre, tohum, yem, elektrik gibi ana kalemlerdeki olağanüstü artışlar olduğunu ifade ederken, şu açıklamayı yaptılar; “Artık üretemeyen vatandaşlarımız, acilen yeterli destek paketleri ve doğru politikalarla tarım ve hayvancılığın hak ettiği seviyelere gelmesini istiyorlar. “DEVATarlada” Projemiz tüm hızıyla sürüyor ve  çiftçilerimiz ile besicilerimizle buluşuyor ve yıllar boyunca ihmal edilen, önemsiz görülen tarım ve hayvancılık ile ilgili Deva Partisi olarak hazırlamış olduğumuz eylem planımızı anlatıyoruz. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında olduğu gibi yeniden bir kalkınma hamlesi başlatacağımızı her yerde çiftçilerimizle ve besicilerimizle ve tarımla ilgili tüm kurumlarla paylaşmaya herkese çözümlerimiz olduğunu ve sorunları çözmeye talip olduğumuzu anlatmaya çalışıyoruz.
Tarım Eylem Planımızda taahhüt ettiğimiz ve acil olarak ilk 90 ve 360 günde uygulanması gereken tedbirlerle birlikte kırsal kalkınmaya yönelik etkili adımlar atacağımızı vatandaşlarla paylaşıyoruz. Bu alanda istenilen rahatlamayı sağlayacağız.  Vatandaşlarımız hiç merak etmesinler. Deva Partisi olarak,  planlarımız çözüm önerilerimiz hazır bir şekilde seçime hazırlanıyoruz. Milletimizden yetkiyi aldığımız zaman ülkemizin refah seviyesinin nasıl hızlı bir şekilde üst seviyelere çıkacağını hep birlikte göreceğiz.''