DSİ 32. Şube Müdürlüğü kapsamında bulunan Kaynarca Topçu Gölet’i ile ilgili açıklama yapıldı.

İşte o açıklama

İdaremiz tarafından 31.01.2017 tarihinde ihalesi yapılan Sakarya Kaynarca Topçu Göleti Sulaması, inşaatı tamamlanarak 08.11.2021 tarihinde geçici kabulü yapılmıştır. Bu proje Sakarya İlinin Kaynarca İlçesinde bulunan Topçu, Birlik ve Ortaköy Mahallelerini kapsamakta olup, 3 Bin 390 dekarlık bir alanda kapalı sistem ile sulama yapılmaktadır.

Bakan Kasapoğlu'ndan Sakarya'da koordinasyon toplantısı Bakan Kasapoğlu'ndan Sakarya'da koordinasyon toplantısı

Bahse konu sulama projesinin henüz Kesin Kabulü yapılmamış olup, 1 yıl süre ile işletmesi yüklenici firma tarafından yapılmaktadır. Zaman zaman meydana gelen arıza ve aksaklıklar çözüme kavuşturulmaktadır. Söz konusu proje kapsamında sulama sezonunun başlaması ile birlikte bazı sayaçlarda pillerin bittiği tespit edilmiş ve biten piller değiştirilmiştir. İşletme faaliyeti kapsamında sulama alanı içerisinde bulunan çiftçilere elektronik sayaç kartları dağıtılmış ve sulama ücretini yatıran çiftçilere su yükleme işlemi aralıksız devam etmektedir.

Bazı basın ve yayın kuruluşlarında çıkan Sakarya Kaynarca Topçu Göleti Sulaması inşaatına DSİ Genel Müdürlüğü bütçesinin %10’una tekabül eden ve gerçeklikten uzak olan 3 milyar TL harcandığı iddiası söz konusu değildir. Proje bünyesinde bugüne kadar fiyat farkı ve KDV dahil toplam 5 Milyon TL ödeme yapılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur.