Sakarya Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele ve Uygulama Merkezi, Topluma Katkı ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü’nün katkıları ve Sakarya Yeşilay’ın paydaşlığında düzenlenen etkinlikle Sakarya Üniversitesi Esentepe Yerleşkesi’nin Dumansız Kampüs alanı olması yolunda ilk adım atılmış oldu. 2024-2025 akademik yılı itibariyle tüm üniversite yerleşkelerinde dumansız kampüs uygulamasına geçilmesi hedefleniyor.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'nde düzenlenen etkinlikte Dumansız Kampüs uygulama alanını genişletme adına Esentepe Yerleşkesi’nde içilebilir alanlar belirlendi. İçilebilir alanlara ve Dumansız Kampüs ile diğer bilgi ve içeriklere https://dumansiz.sakarya.edu.tr/tr sayfasından erişilebiliyor.

Dumansız Kampüs etkinliğinde konuşma yapan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu, Dumansız Kampüs kampanyasını yapma gerekçelerini ve amaçlarını açıklayıp konuyla alakalı olarak şunları söyledi; “Dumansız Kampüs uygulamalarımız bir süredir Eğitim Fakültesi’nde yürütülüyordu. Şimdi başta Esentepe yerleşkemiz olmak üzere tüm yerleşkelerimizde dumansız kampüs uygulamasını yeni dönemde yaygınlaştırmak için önemli bir adım atmış olduk. Bu kapsamda Yeşilay ile yakın işbirliği içinde projemizi yürütüyoruz. Kampanyamıza destek veren başta üniversite yöneticilerimiz ve akademisyenlerimiz olmak üzere, öğrenci kulüplerimize ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dumansız kampüs çalışmaları kapsamında yönerge çalışmamız bitmek üzere, web sitemizi aktif hale getirdik, sosyal medyayı kullanıyoruz, farkındalık kampanyaları planladık, sigara içilebilen alanları olarak belirledik. Bu uygulamanın sorumluları, yetkilileri olacak; bina komisyonlarını da faal duruma geçiriyoruz. Üniversitemizin bu konuda örnek bir uygulamaya imza atmasını hedefliyoruz. Bu konuda projeye destek veren tüm öğrencilerimize, öğrenci kulüplerimize, akademisyenlerimize ve hassasiyet gösteren herkese teşekkür ederiz. Sizlerin desteğiyle bu süreci en iyi şekilde yöneteceğimize inanıyorum.”

Dumansız Kampüs etkinliğinde konuşan SAÜ İnsan Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı ve Yeşilay Sakarya Şube Başkanı Prof. Dr. Yusuf Genç; “SAÜ’nün böyle bir programı başlatmasından onur duyuyoruz. Yeşilay Genel Merkezimiz Dumansız Kampüs adı altında bir çalışma yapmıştı ve bu uygulama bütün Türkiye’ye yayılmak isteniyor. Sakarya Üniversitesi de bu süreçte önemli bir sorumluluk üstlenerek sağlıklı yaşam için önemli bir projeyi hayata geçiriyor” dedi.

Atatürk ile annesinin Adapazarı’nda buluşması anıldı Atatürk ile annesinin Adapazarı’nda buluşması anıldı

Dumansız Kampüs çalışması başta öğrencilerimiz olmak üzere kampüslerimizi kullananların sigara bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlamak, insanların dumansız hava soluma hakkının korumak, izmaritler nedeniyle oluşan çevre kirliliğini önlemek ve istemsiz sigara dumanının zararlı etkilerinden insanları ve doğayı korumak amacıyla hayata geçiriliyor. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının teşvik edildiği Dumansız Kampüs, herkesin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi için sigara dumanından arındırılmış alanlar sunuyor. Türkiye’de her 6 dakikada 1 kişi tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Sakarya Üniversitesi de toplumsal bir görev olarak, sigara bağımlıları ve içicilerini sigarayı bırakarak sağlıklı bir yaşama adım atmaya davet ediyor.

SAÜ, Dumansız Kampüs uygulaması sayesinde, daha temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturmak için sizin desteğinize güveniyor.

Dumansız 9Dumansız 5Dumansız 8Dumansız 6Dumansız 2Dumansız 7