İstanbul’da bir okul müdürünün öğrenci tarafından öldürülmesinin ardından sendikalar ortak eylem kararı aldı. Sakarya'da sendika üyesi öğretmenler derse girmeyecek ve sendikalar tarafından basın açıklaması yapılacak.

Eğitim sen, Eğitim iş, Hürriyetci eğitim sen, Eğitimin gücü sen, Tec Sen, Özel okul öğretmenleri sendikası, Anadolu Eğitim Sen ve Hür Sen, aldıkları ortak eylem kararı ile ilgili yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul'un Eyüp ilçesinde bir özel okulda okul müdürlüğü yapan Emekli Öğretmen İbrahim Oktugan'ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden sarmıştır.Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta iş yerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet sarmalı eğitim çalışanlarını hedef haline getirmiştir.

*Arka arkaya yaşan eğitim çalışmalarına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek, Böylesi olayların bir daha yaşanmaması, Okullarda ki şiddetin arkasındaki nedenleri ortaya çıkarmak ve Eğitim Kurumlarında can güvenliğimizin sağlanmasına yönelik taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere biz sendikalar 10 Mayıs 2024 Cuma günü 1 günlük iş bırakma kararı ve aynı gün saat 14.30'da AKM önünde ortak Basın açıklaması yapmaya karar verdik. Bütün eğitim çalışanlarını öncelikle iş bırakmaya sonrasında da AKM önündeki Basın açıklamasına davet ediyoruz.

*Cuma günü saat 14.30'da ortak AKM önünde ortak Basın açıklaması yapılacak.

*Genel merkez düzeyinde ortaklaşılan metin sendikal temsiliyeti olmayan  görevli bir öğretmen arkadaş tarafından okunacak.
Şube başkanlari selamlama formundaki kısa konuşmalar için söz alacak.

RTÜK Başkanı açıkladı: Haberlere yaş sınırlaması ve sansür konulacak RTÜK Başkanı açıkladı: Haberlere yaş sınırlaması ve sansür konulacak

*Sendikal rekabet görüntüsü vermemek üzere sendika logolu bayrak flama önlük vb. Taşınmayacak sadece temsilen birer kisi (şube başkanlar vb)  önlük giyecek.

*Bir anma ve taziye görüntüsü de vermek üzere slogan atılmayacak, talepler ve mesajlar için imzasız dövizler hazırlanacak.

*Basın Açıklamasına katilacak  üyelerimizden siyah giymeleri rica edilecek.

*1X3 metre aşağıdaki görselden hazırlanacak tek bir pankart taşınacak."