Halk54 Haber Merkezi 

Her hafta Cuma günü saat 21.00’da TV264 ekranlarında canlı olarak yayınlanan Gazeteciler Soruyor programı, geçen hafta Asrın Felaketi’nin yaşandığı deprem bölgesindeydi. Hatay İskenderun’dan yapılan canlı yayın, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından depremzedelerin geçici olarak konaklayabilmesi için kurulun Konteyner Kent alanından gerçekleşti. Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Hüseyin Cumalı ve Nurettin Eryılmaz’ın konukları ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı oldu. 

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda yanlarında olduğunu ifade ederken, Başkan Ekrem Yüce ise deprem bölgesindeki çalışmaları aktardı. Yüce Sakarya’da kentsel dönüşüm konusunda değerlendirmelerde bulunarak, seferberlik başlattıklarını açıkladı. Riskli binaların dönüşümü için her türlü vatandaşa ve kat maliklerine her türlü destek vereceklerini ifade eden Yüce, “Vatandaşlarımız bize talepte bulunsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce programında başında yeni bir müjde vererek Kahramanmaraş’ta bir konteynır çarşı kuracaklarını paylaştı. Yüce “İçişlerini Bakanımız Süleyman Soylu bize bu görevi verdi. 50 dükkânlık bir çarşı yapacağız. Yer tespiti bitti ve ter teslimi yapıldı. Firmalarımızla anlaştık” dedi. Gelen sorular üzerinde konuşan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı büyük bir felaket yaşadıklarını ifade ederek İskenderun’da 3 bin 109 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 

Tosyalı, “2850 binanın yıkılmış olduğunu ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bu da 20 bin bağımsız bölüm yapıyor. Ekrem başkanıma çok teşekkür ediyorum bizi arayan ilk kişilerden biriydi. Beraber şehri ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediye’miz burada 250 konteynırlık bir yaşam alanı oluşturuyor” ifadelerini kullandı. Tosyalı sözlerinin devamında İskenderun’un Sakarya ile kardeş şehir olduklarını söyledi.

İskenderun’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, sözlerine hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır dileyerek başladı. Yüce, “İskenderun ile depremin öncesinde kardeş şehir olmuştuk. Depremi öğrenir öğrenmez başkanımızı aradım ve neler yapabileceğimizi sordum. Afet Koordinasyon Merkezi’ni topladım ve İskenderun’a ekip gönderdik. Konteynır kent için depremin ikinci gününde hazırlık yapmaya başladık.

Hatay’da depremin ilk günlerinde aş evleri kurduk. Kuranlara da destek verdik, iş makinaları konusunda destekler verdik. Veterinerlik hizmetleri konusunda destek verdik. Hem bölge hayvancılık yapanlara yem sağladık hem de sokak hayvanlarımızla ilgilendik.

Kocaali'de mezarlık çöktü, obruk oluştu Kocaali'de mezarlık çöktü, obruk oluştu

Şimdi konteynır kent için hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. Altyapı hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Konteynerlarımız trenlerle İskenderun’a ulaşmaya başladı. Buraya sosyal donatı alanlarıyla, parklarıyla, bahçeleriyle vatandaşlarımız için geçici bir alan kuruyoruz. Tüm teknik birimlerimizle 40’ın üzerinde personel ve iş makinalarıyla burada sosyal yaşamı tekrar canlandırmaya çalışacağız” dedi.

Programın ikinci bölümünde deprem bölgesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Erem Yüce, 1999 depreminden ders aldıklarını vurgulayarak, “Yola sizi en iyi biz anlarız sloganıyla çıktık. O yüzden çalışmalarımızı yüksek özveri ile yapıyoruz. Bu güne kadar 148 yardım aracını bölgeye gönderdik. Bunların içinde itfaiye araçları, iş makineleri, mobil hizmet araçları, cenaze nakil araçları, binek araçlar, yardım araçları, 4x4 araçlar mevcut. Su tankerleri de dâhil olmak üzere 316 tır depremin yaşandığı andan itibaren bölgeye gitmek üzere yola çıktı.


Bunların yanı sıra personel desteği olarak 30’u itfaiye eri, 46’sı arama kurtarma personeli, 3’ü hizmet personeli, 10’u teknik personel, 334’ü teknik görevli ve mühendislerimizi, 115 cenaze işlemleri personeli, 20’si genel görevli olmak üzere belediyenin bünyesindeki 600’e yakın personelimizi ilk günden itibaren bölgeye gönderdik ve çeşitli illere dağıttık. 45 vatandaşımızın enkaz altından kurtulmasına vesile olduk. Bende onlara beraber her gün sahadayım. Ekiplerimiz bölgede adeta tarih yazdılar” dedi.


Sakarya’da Saki’nin içinde bulunan kapalı spor salonunu yardım toplama merkezi yaptıklarını ve sonrasında da Demokrasi Meydanı’nda dev bir çadır kurduklarını ifade eden Yüce, “Buralarda vatandaşlarımızın getirdiği malzemeler ve SAKDER ile yardım toplayarak bölgeye gönderdik. Bunların yanında da Büyükşehir Belediyesi olarak 30 bin gıda kolisi hazırladık ve bölgeye peyderpey gönderiyoruz. Sakarya’daki bütün otellerimiz de kapıları açtılar ve bize tahsil edilen o odalarda depremzede kardeşlerimize ağırladık. Daha sonra da Kredi Yurtları Kurumu’nun binaları açıldı ve bir kısmını da buraya yerleştirdik” şeklinde konuştu.

Deprem bölgesinde çocuklar için de gerekli çalışmaların yapıldığını aktaran Başkan Ekrem Yüce, “Sosyal tırımızı çocukları hizmetine verdik ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Mühendislerimizi bakanlığımızın hizmetine verdik. Kalbimiz bölgedeki vatandaşlarımızla beraber atıyor. Tüm bunları yaparken de sürekli Sakarya’ya gidip geliyor, çalışmalarımızı hiçbir şekilde aksatmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sadece İskenderun’da değil Adıyaman’da da bir konteynır kent kurduklarını belirten Başkan Yüce, “Adıyaman’da 350 konteynerlik bir kent yapıyoruz. Büyük ölçüde hazırlıklarımızı tamamladık. 20’nin üzerinde personelle 35 bin metrekare alanda çalışmalarımız devam ediyor. İş adamlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız da bizlere ciddi anlamda destek veriyor” diye konuştu.

Sakarya’da devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu anlamdaki faaliyetlerine değinen Başkan Ekrem Yüce deprem riskini her zaman göz önüne aldıklarını ifade etti. Kasım 2020 de yaptığımız meclis toplantısında 8/472 sayılı kararımızla ‘Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme’ daire başkanlığı kurduk. Riskli yapıların dönüşümünü sağlamak amacıyla imar planlarını hazırladık” dedi.

Depremin olduğu 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 120 kişinin oturduğu konutun depreme dayanıklığı konusunda belediyeye başvuruda bulunduğu açıklayan Yüce, “Başvuruda bulunan kişilere gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Rezerv alanları oluşturarak gerekli kentsel dönüşüm çalışmalarını da eş zamanlı olarak yürütmeyi sürdürüyoruz. Birçok ilçede rezerv yapı alanları kurduk ve fizibilite çalışmaları devam ediyor. 

Bunların yanında Sakarya’mızın bina envanterini de çıkarıyoruz. 2020 Eylül ayı itibarıyla şehrimizde olası bir depremin neden olacağı hasarların önceden tespiti için çalışmalarımız da başladı ve devam ediyor. 27 Şubat 2023 itibarıyla 180 bin 84 bina için veri toplama işlemleri bitirildi ve raporlama çalışmalarına geçildi” ifadelerini kullandı.

Depreme riskine karşı bundan sonra yapacakları faaliyetleri aktaran Başkan Yüce, “Rezerv konut üreterek, malikleri bu rezerv konutlara yerleştirmeyi düşünmekteyiz. Ancak bunun için maliklerin bize talepleri gerekiyor. Büyükşehir bünyesindeki parklar deprem anında kullanmak üzere de sınıflandırılıyor. Buralar için deprem anında yerleşim planı hazırlıyoruz. Güneşlere afet eğitim merkezi kuruyoruz. Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere vatandaşlarımıza temel afet eğitimi vereceğiz” dedi.

1999 depremini geçirmiş 4 ve üzeri katlı binalara risk analizi işleminin yapılması için vatandaşların belediyeye müracaat etmesi teşviklerde bulunacaklarını söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Vatandaşlarımız gelsin bize bildirsin. Bizler vatandaşlarımıza destek vereceğiz. Binasından endişe eden vatandaşlarımıza bize mutlaka gelsin. Riskli çıkmasından korkup inceleme yaptırmamak olmaz. Biz her türlü destek vereceğiz. Vatandaşlarımıza göreve davet ediyorum. Bize talepte bulunun.

Bir diğer konu ise kentsel dönüşüme karar verilen binalarla ilgili devletin verdiği taşınma yardımı ve kira yardımı gibi hizmetlerin yanı sıra belediyeden ne türlü bir talep olursa olsun biz varız. Biz bu konuda da destek vereceğiz. Kentsel dönüşüm yapılan alanlarla dönüşümü hızlandırmak adına boşaltılan dairelerin sahiplerini değerlendirmesi için ihtiyaç duymaları halinde prefabrik evler hazırlayacağız.


Yıkımı yapılacak binalarda ihtiyaca göre vatandaşlarımızın beyaz eşya ve mobilyalarını koyabileceği alanlar oluşturacağız ve emaneten orada duracaklar. Vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm konusunda hiçbir açık kapı bırakmıyoruz ve Sakarya’da kentsel dönüşüm konusunda seferberlik başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.


Son olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak Konut A.Ş konusunda bilgiler veren Başkan Ekrem Yüce, “Nereye ne kadar konut yapabileceğimiz konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bugün teknoloji çok üst seviyede. Çeşitli inşaat teknikleri var. Yerine göre zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde konutlar inşa edeceğiz. Aslında 3 katı geçmek istemiyoruz ancak öyle yerler var ki 4 kat yapmazsanız o zemine yazık olur.

Burada yine yatay mimariden de ödün vermeden çalışacağız. Karaman, Korucuk ve Camili mahallelerinde kâr amacı gözetmeksizin konutlar yapacağız. Yapacağımız konutlarda teknolojinin bütün versiyonları kullanılacak. Konut A.Ş için 40 milyon TL sermaye oluşturduk” şeklinde konuştu.

Yüce İskenderun Belediyesi’nin sahilde kendilerine 4 dönümlük bir alan tahsis ettiğini ifade ederek, “Burada kalıcı bir hizmet kazandırmayı düşünüyoruz. Bize tahsis edilen alana okuma evi, kıraathane, kafeterya gibi sosyal amaçlı bir tesis oluşturacağız. O da kardeş şehir İskenderun’a bir armağanımız” dedi.

Programın son bölümünde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’yı yolcu eden Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Hüseyin Cumalı ve Nurettin Eryılmaz; Başkan Yüce’nin söylemleri, Sakarya’daki konut stoku, kentsel dönüşüm ve deprem bölgesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakaryalıların faaliyetleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.