Çinli araştırmacılar, çarpışmalardan veya mekanik arıza kaynaklı düşmelerden dolayı yaralanmaları araştırmak için bir dizi kaza senaryosu oluşturdular. Elektrikli scooterların, sürücünün düşme anındaki duruşunun kafa veya beyin yaralanması üzerinde belirgin bir etki yarattığını söylediler.

Senaryolarındaki sürücülerin yarısının kırık kafatası ile, diğer yarısının ise ciddi bir beyin hasarı iler karşılaşabileceklerini gözlemlediler.

Çin’deki Changsha Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, genel olarak, daha yüksek bir hızın bir yaralanmanın oluşmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Araştırmacılar, son birkaç yılda artan elektrikli kendi kendini dengeleyen scooter (ESS) ile ilgili trafik kazalarının ardından çalışmayı yürütmeye karar verdiler. Ancak çalışmaları sırasında iki farklı tipteki scooterda da sonucun farklı olmadığını gözlemlediler.

Araştırma sonunda da şunları söylediler: “Sonuçlarımız, kaza yapan sürücülerin, kafaları ile yol yüzeyi arasındaki potansiyel çarpışma şiddetini azaltmak için ellerinin, omuzlarının ve göğüslerinin yastıklanmasından faydalanacağını gösteriyor. Bu bulgular, sürücüler arasında kafa travmasını önlemek için teorik destek ve scooter’ların geliştirilmesi ve yasalaştırılması için veri desteği sağlayacaktır.” (sözcü)