SATSO Heyeti'nden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı'na ziyaret SATSO Heyeti'nden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı'na ziyaret

Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 artış yapılacağını açıklamıştı. Böylelikle emekli zammı artış oranı yüzde 42,6'ya yükselmişti. SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave bir zam daha verildi. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişmeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı. Bakan Işıkhan, katıldığı bir televizyon programında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükselttiklerini açıkladı.

Bakan Işıkhan’ın açıkladığı yeni ilave zam ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 5 puan olarak açıklanan refah payı 11,68 olarak güncellendi. Böylece işçi, esnaf, çiftçi emekli aylıklarına zam oranı memur emeklileriyle eşitlendi. Bakan Işıkhan, ek zamdan kaynaklı farkların Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra 1 hafta içerisinde ödeneceğini aktardı.

HALK54 ekibi de emeklilerinin aylıklarındaki artışın ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltilmesi sonrası sokakta emekli vatandaşlara mikrofon uzattı.

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlar, “Bir memura 32 bin lira maaş, bir milletvekiline 117 bin lira maaş, bir Cumhurbaşkanı 200 bin lira maaş alıyorsa bu emeklileri de düşünmeleri gerekir. Emekliler zor geçiniyor. Ama emekli 31 Mart’ta gereğini yapar. Emekliler olarak bizim bugün evimizde oturup rahat etmemiz gerekirken neden çalışmak zorunda kalıyoruz? Emeklilere yazık ediyorlar.” diyerek yapılan zamdan memnun olmadıklarını dile getirdi.