Nurettin Eryılmaz-Fuat Koçer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilerin bayram ikramiyelerine yüzde 50 oranında zam yapıldığını açıkladı. Böylece emekli ikramiyeleri 3 bin liraya yükseldi. İki dini bayramda emekliye toplamda 6 bin lira ödeme yapılacak.

Maaşını tam olarak hak eden tüm emekliler 3 bin lira oranında emekli ikramiyesini alacak. Bunun dışında dul ve yetimlere ise hak ediş oranları kadar emekli ikramiyesi ödenecek. 10-11-12 Nisan 2024 tarihleri Ramazan Bayramı tarihleri olduğu için 9 Nisan 2024 tarihinden önce ilk bayram ikramiyesinin ödenmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatlarla ilgili yeni yol haritasını açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatlarla ilgili yeni yol haritasını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilerin bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltileceğini açıklamasının ardından, HALK54 ekibi Adapazarı sokaklarında emekli vatandaşlara mikrofon uzatarak yeni ikramiyeyi nasıl değerlendirdiklerini sordu. 

HALK54 mikrofonuna konuşan emekli vatandaşlardan bazıları 3 bin liraya yükseltilen bayram ikramiyesinden memnun olduklarını ifade ederken, bazıları ise yetersiz olduğunu ve en az 5 bin TL olması gerektiğini savundu.

Emekli bayram ikramiyelerine yapılan yüzde 50 zam oranından memnun olduğunu ifade eden bazı emekli vatandaşlar, "3 bin TL güzel bir rakam. Emekli için yeterli, bereket versin. Her şeye yetmez ama yine de bir şey. Hiç yoktan iyidir. En azından bir jest yapmışlar. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. " ifadelerini kullandı.

Bayram ikramiyesini yetersiz bulan bazı emekli vatandaşlar ise, "3 bin liraya yükselttiler ama yetersiz. En az 5 bin TL yapmalılardı. Fiyatlar her geçen gün artıyor. 3 bin TL çok çabuk eriyecek. Emeklilerin durumu ortada. Bu zamla geçinmek zor. Daha iyisini beklerdik.