Tever ve Başkan adayı Alemdar miting alanında konuştu Tever ve Başkan adayı Alemdar miting alanında konuştu

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki büyük depremde resmi verilere göreen az 53 bin 537 vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin 1. yıl dönümünde siyasiler baştaolmak üzere idareciler depreme hazırlık ile ilgili mesajlar veriyor. Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Erdoğan da bizzat Adapazarı şehirmerkezinde 17 Ağustos 1999 depremini yaşamış çok katlı binaların yoğunlukta olduğu TığcılarMahallesini gezdi. Buradaki yapı stokunu inceleyen Büyükşehir adayı Mehmet Erdoğan, iktidarve belediyelerin depreme yönelik çalışmalarını eleştirirken kendi hedeflerini açıkladı. 

ÖĞRENCİLER VE DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR YAŞIYOR

1999 depreminde Sakarya’da 4 bine yakın kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Mehmet Erdoğan, Adapazarı şehir merkezinden şöyle seslendi:

“Şehrimizde de bugün bulunduğumuz alan Kız Meslek Lisesi Sokağı. Burada birçok 5 katlı apartmanlar vardı, yıkılanlar var ama o tarihte yıkılmayıp da orta hasarlı olan binalar var. Bazıları metruk arkamda gördüğünüz bina gibi terk edilmiş, bazılarında ise şu karşımda gördüğünüz bina gibi normal yol kodundan 1 metre aşağıya batmış şekilde ama içlerinde yaşam var, içlerinde canlar yaşıyor. Genelde öğrencilere ve yabancılara kiraya veriliyor ama normal dar gelirli vatandaşlarımız da bu binalarda oturuyor. 17 Ağustos depreminden sonra yaklaşık 25 sene geçti ve bu süre zarfında iktidarda olan siyasi parti, AK Parti ve onun belediyeleri tarafından yönetiliyor bu şehir ve bu şehirde o günden bugüne depreme yönelik, riskli binalara yönelik herhangi bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmedi. Ufak tefek yapılan kentsel dönüşümler ise sadece ranta yönelik dönüşüm yapıldı.”

Yaklaşık 7 bin binada oturan vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak için önce bubinalardaki riskler tespit edilecek ve süratle öncelikli olarak çok riskli olan binalardan başlamaküzere “depreme yönelik kentsel dönüşümü” mutlaka yapacağız. Olası bir depremde, şehrimizdedeprem olacak, binalarımız belki ufak tefek hasarlar görecek ama binalarımızdan dolayı, binadandolayı hiçbir vatandaşımızın can vermemesini, hayatını kaybetmemesini inşallah temin edeceğiz.Önümüzdeki 5 yıl içinde DEVA Belediyeciliğinin vatandaşlarımız tarafından bize tevdi edilecekolan büyükşehir olarak vatandaşlarımıza bu bizim vaadimizdir. 5 yıl içinde mutlaka bütün kentinriskli binaları elden geçirilip gerekli olanların hepsi dönüşüme tabi tutulacaktır.”