Sapancalı siyasetçi, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, uyuşturucu üretiminin artık evlere yayıldığını belirterek, “İktidar ve muhalefet, bunu siyasi bir rant olarak görmemeli, ülkenin neslinin geleceği açısında birlikte mücadele etmeli” dedi.

Türkiye’de ilk metamfetamin 2009 yılında görüldü. Yakalanan uyuşturucu miktarı ise her yıl katlanarak arttı. 2021’de metamfetamin kaynaklı ölümlerin oranı yüzde 16.1 oldu.

Sapancalı siyasetçi, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, son dönemde Türkiye'de hız kazanan uyuşturucu üretimi ile ilgili Cumhuriyet'e açıklamalarda bulundu. 

2023 Opel Corsa casus kameralara yakalandı 2023 Opel Corsa casus kameralara yakalandı

Tantan, metanfetaminin talep yoğunluğundan dolayı artık evlerde üretildiğini ve uyuşturucu piyasasının gitgide yayıldığına dikkat çekerek, uyuşturucuya karşı verilen mücadelenin topyekûn sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Tantan ayrıca, “Bu mücadelede ülkeler birlikte hareket etmeli. Kendi ülkeniz için, istihbarat ve kolluk güçleriniz görevlidir. Aynı zamanda halk da görevlidir. Halk bilinçlenmeli ve bilinçlendirilmeli” dedi. 

Uyuşturucu kartellerine karşı mücadelenin büyüklüğünün, ülkelerin birlikte hareketlerine bağlı olduğunun altını çizen Tantan, Türkiye’nin geçmişte başarılı operasyonlara imza attığını söyleyerek “İktidar ve muhalefet, bunu siyasi bir rant olarak görmemeli, ülkenin neslinin geleceği açısında birlikte mücadele etmeli” dedi.