YÜZDE 25 SINIRI
Milyonlarca kiracıyı rahatlatan kira zammında yüzde 25 sınırı ardından ev sahipleri çeşitli yollara başvurarak bu sınıra takılmak istemiyor. Bazı ev sahipleri kira sözleşmesini 1 Temmuz’dan sonraya ertelerken bazı ev sahipleri de elden ödeme almaya başladı. Sakarya'da da bazı ev sahiplerinin kirayı yükseltebilmek için evi satıyorum bahanesiyle kiracıyı evden çıkardıkları, ardından evi daha yüksek fiyata kiraya verdikleri iddia edildi.

SATILIK MI KİRALIK MI!
Sakarya Yenihaber gazetesinden Birsen Kır'ın haberine göre, birçok kiracı vatandaş, ev sahiplerinin kira fiyatlarını yeterince yükseltmediğinden dolayı evlerini satılığa çıkarma bahanesi ürettiklerini iddia etti. İddialara göre ev sahipleri, evleri için önce “satılık” ilanı veriyor. Ardından kiracı evden çıktıktan sonra aynı ilanı “kiralık” olarak değiştiriyor. Böylece daha düşük fiyata kirada olan evini, yüksek fiyata kiraya verebiliyor. Ev sahipleri bu yöntemle yüzde 25 sınıra takılmıyor.

BİRAZ BİZİ ANLASINLAR
Ev sahiplerinin bu tutumları karşısında ne yapacaklarını bilemeyen kiracılar, daha yüksek ya da daha kötü şartlarda kiralık ev aramaya başlıyor. Duruma tepki gösteren kiracılar, “Piyasa koşulları nedeniyle biz ev sahiplerine hak veriyoruz fakat onların da biraz bizi düşünmesi lazım. Bizim de kurulu düzenimiz bozuluyor. Aynı şartlarda ev bulmamız da mümkün olmuyor. Kira artışlarını biraz makul şekilde yapsalar kimse de sorun yaşamaz” dedi.