Meclis üyeliği için başvurdu Meclis üyeliği için başvurdu

Tarih sayfası 2009 yılını gösterdiğinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde Ulaşım Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve ardından  Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlenen Fatih Turan Halk54 ailesini ziyaret etti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde iken Ulaşım Master Planı ve raylı sistem hatlarının projelendirilmesi, ulaşım filosunun yenilenmesi, bisiklet yolları gibi bir çok projenin hayata geçmesini sağlayan Fatih Turan gazeteci Hüseyin Cumalı ile Nurettin Eryılmaz’a düşüncelerini aktardı. 

“Serdivan İçin  Hemen Şimdi” sloganıyla sahaya inen ve Sakarya’da yeni bulvar ve arterler, toplu taşımada elektronik ücret uygulaması (KART 54), akıllı kavşak uygulamaları, bisiklet yolu master planı ve ilk bisiklet yollarının şehre kazandırılması, katlı otopark projeleri gibi birçok önemli çalışmanın hayata geçirilmesinde görev yapan Fatih Turan, “Sakarya’nın kalbinde ayrı bir yeri vardır. Sakarya’yı ayrı seviyordum. Yıllarda bir çok bakanlık ve kurum ile kuruluşlarda elde ettiğim birikimlerle Serdivan’a hizmet için bir yola çıktım. Eğer bize teveccüh gösterirlerse Serdivan’ın daha da iyi yerlere gelmesi için çok çalışmaya talimiz” dedi.


*


FATİH TURAN KİMDİR?

Fatih Turan, 1968 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Turan, 1985 yılında Lisans eğitimine başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden, 1989 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı, Ulaştırma Mühendisliği Programı’nda başladığı Yüksek Lisans eğitimini, 1992 yılında tamamlayarak İnşaat/Ulaştırma Yüksek Mühendisi unvanını aldı. 

Akademisyen olarak Üniversitelerde ( Sakarya, Newcastle, Niğde) görev yaptığı dönemlerde Turan İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı derslerini ve lisans bitirme tez danışmanlıklarını yürüttü. Ulaşım planlaması ve modellemesi, karayolu ve trafik mühendisliği, kentiçi raylı sistemler, mühendislik ekonomisi, bilgisayar destekli tasarım ve coğrafi bilgi sistemleri vb alanlarda ulusal ve uluslararası konferans, kongre ve sempozyumlarda sunum yaptı. Bir çok projelerde görev alan Turan çeşitli kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve bilirkişilik yaptı. 


ANA BAŞLIKLARLA FATİH TURAN

EĞİTİM
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi'nde lisans eğitimini, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Ulaşım Mühendisliği alanında Yüksek Lisansını tamamladı.
İngiltere'de University of Nevvcastle'da yabancı dil, master ve doktora çalışmalarını sürdürdü.
1990 yılında İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi'nde Asistan olarak göreve başladı.
Bu süreçte Sakarya'da sivil toplum çalışmalarının içinde yer aldı.

SAKARYA BÜYÜKŞEHIR BELEDİYESİ
2009 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde Ulaşım Daire Başkanı olarak göreve başladı, daha sonra Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürdü. Ulaşım Master Planı ve raylı sistem hatlarının projelendirilmesi, ulaşım filosunun yenilenmesi, bisiklet yolları, yeni bulvar ve arterler, toplu taşımada elektronik ücret uygulaması (KART 54), akıllı kavşak uygulamaları, bisiklet yolu master planı ve ilk bisiklet yollarının şehre kazandırılması, katlı otopark projeleri gibi birçok önemli çalışmanın hayata geçirilmesinde görev yaptı.

İSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İSKİ Genel Müdürü olarak İstanbul'un su yönetimi ve altyapısıyla ilgili çok sayıda projeyi yönetti. Ömerli, Terkos.Taşoluk, Büyükçekmece'deyeni içmesuyu arıtma tesisleri...
Silivri, Ataköy, Yenikapı, Baltalimanı, Tuzla'da yeni ilave ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşaatları... 
İstanbul'a yeni su kaynaklarının ulaştırılması... 
Baraj projeleri, dere ıslahları, isale hatları, tünel projeleri, yaşam vadileri...
HES, RES, ve GES yenilenebilir enerji projeleri...

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ALTYAPI YATIRIMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü olarak görev yaptı.
Marmaray, Avrasya Tüneli, Kars-Tiflis Demiryolu, Sabiha Gökçen-Kaynarca Metrosu, Bakırköy-Kiraziı Metrosu, Ankara Keçiören Metrosu, AKM-Gar-Kızılay Metrosu, Antalya EXPO Tramvay Hattı, İstanbul Yeni Flavalimanı Metrosu, Ordu-Giresun ve Artvin-Rize Plavalimanı, Çamlıca TV Kulesi, limanlar gibi ülkemizin en önemli projelerinin yönetilmesinde görev yaptı.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI OSB GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Organize Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü olarak görev yaptı. Türkiye'nin birçok farklı noktasında Endüstri Bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi kurulmasında çalışmalar yürüttü. Sanayi bölgelerinde yeşil dönüşümü, yenilenebilir enerji ve lojistik uygulamalarına dönük projeler hayata geçirdi. Sakarya'daki OSB çalışmalarına katkı sağladı. SAÜ Teknokent ve SUBÜ teknoloji faaliyetlerine destek oldu.
 
Evli ve bir kız bir erkek olmak üzere iki çocuk sahibi olan Fatih Turan, iyi derecede İngilizce bilmektedir.