HALK54.COM
Nurettin Eryılmaz'ın özel haberi

Adapazarı ilçesine bağlı Evren Mahallesi'ndeki muhtar senediyle alınan arsalara 40 yıl önce başlayan ev yapımları nedeniyle konu mahkemeye taşındı. Yargılama sürerken imar sıkıntısı yaşayan mahalle sakinleri, su aboneliği, devlet hizmeti ve imar barışı müracaatlarıyla ödedikleri ücret sonrası yapı kayıt belgesi aldılar. 

e6-1

İddiaya göre, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) aboneliği olmadığı için yılda bir kere saat endeksine bakılıp fatura kesilince mahalle sakinleri, gelen fatura karşısında şoke oldu. 354 no'lu sokakta hane başına 55 bin, 13 bin ve 20 bin gibi elektrik faturası geldiğini belirten vatandaşlar, mağdur olduklarını ve sorunun çözümü için yetkililerden yardım istediklerini belirtti.

e8-1

Hendek ilçesine bağlı Aksu Mahallesi'nde otura Muhammed Arı, "Ben 3 senedir burada oturmuyorum. Aboneliği de yok. Bana 29 bin lira elektrik faturası geliyor. Sadece buzdolabı açık ve 29 bin lira fatura geldi. Konuyla ilgili SEDAŞ'a gittim, hiç bir yerde çözüm bulamadım. Cuma günü son ödeme günümdü, itiraz dilekçesini verdim. Pazartesi günü ne olacağını göreceğiz" dedi.

e7-1

Bir başka mağdur Mehmet İstay ise "Geçen sene 72 bin lira elektrik faturası geldi icralık oldu, bu kez aynı elektrik saatine başkası adına 54 bin lira fatura gelmiş. Burada benle birlikte mağdur olan herkesin imar barışı kağıdı da var. Derme çatma evin enkazı için belediye benden en az 10 bin lira alır. Satsam 20 bin lira etmez. Bu adam 80 bin lirayı nasıl ödeyecek?" dedi.

O tacizci birde arsız çıktı! O tacizci birde arsız çıktı!

e5-1

Murat Demir "Yapı kayıt belgem olduğu halde SEDAŞ'a gittim, bana 'seni abone yapamıyoruz' dediler. Nedenini sorduğumda durdurulduğunu belirttiler. Yapı kayıt belgesi çıktığı zaman gittim yine vermediler. Daha önce bu belgeyle alanlar var, bana neden vermiyorsunuz diye sorduğumda 'O zaman öyleydi, şimdi böyle' yanıtını aldım. Oturduğum mahallede elektrik hattı var ama abonelik vermiyorlar. Benim faturam 16 bin lira geldi, bunu taksitlendirdim. Bin lira ayriyetten faiz koydular, faturam 18 bin liraya çıktı. Fatura için seneden seneye geliyorlar. Seneden seneye geldikleri için faturayı katlama yapıyorlar." dedi.

Evrenköy Mahallesi'nde oturan başka bir mağdur vatandaş ise "Yapı kayıt belgem var ama elektrik aboneliğim yok. Bize 56 bin lira fatura geldi. Abone olmadığı için gelemiyorlarmış, 1 senelik fatura bu. Defalarca SEDAŞ'ın kapısını çaldık, derdimizi anlattık ama kimse yardımcı olmadı. Elektrik tellerine kadar hepsini çekmişler. Belediye bize tüm imkanları verdi ama SEDAŞ hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. İnşaat işçisiyim, işim de yok, şuanda mağdurum. Ben bu 56 bin liralık faturayı nasıl ödeyeceğim?" dedi.

e4

Fatih Tunç isimli başka bir mağdur vatandaş ise "Bana toplam 22 bin lira elektrik faturası geldi. Biz inşaat işçisiyiz, günlük çalışan işçileriz. Çoluk çocuğumuzu zor geçindiriyoruz. SEDAŞ sene bir kere kafasına göre geliyor bize 40 milyar 20 milyar, 90 milyar lira fatura kesip gidiyor. Defalarca gittik SEDAŞ'a gittik, bize yardımcı olmadılar. Yapı kayıt belgesi geçerli değilmiş, tapu getirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Bizde muhtar senedi var. Tapularımız şuanda mahkemelik olduğu için bizde tapu yok. Belediye bize su abonesi verdi, kapı numaramızı verdi ama bir türlü elektrik aboneliğimizi alamıyoruz. Aydan aya gelin faturamızı kesin diyoruz gelmiyorlar. Gelirsek 8 katı olarak keseriz diyorlar. Yazık günah, biz bunu nasıl ödeyeceğiz?" dedi.

e2-1e3e1-2