Hüseyin Cumalı’nın haberi

YIL 2023’TE NE OLMUŞTU!
Halk54 İhbar Hattı’na Ocak 2023 tarihinde gelen şikayette, “Ferizli Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis Ruhi Şenol tarafından ilçenin Karadiken altı mevkii imar kapsamından yaklaşık 2 kilometre uzakta 2 katlı ev yapılıyor. Ova kanuna giren bu alanda kavaklık ve su ürünleri gibi ekim ve dikimler yapılması gerekirken ev nasıl yapılıyor! Ayrıca bu arazinin çevresinde  kavak ağaçları var” dendi. 

9B7B9C9C 5Eb1 443D Ad9F B49440C59E1E

KİM İZİN VERDİ!
2023 yılındaki o ihbarda, “Diyelim ki bu alanda kanuna göre yüzde 5’lik inşaat yapma payı var. Yapılan inşaat izinli olsa bile (ki izni yok) inşaat alanı 75 metre kare olması lazım. Oysa bu inşaat 100 metre kare yapılmış. Dolayısıyla bir meclis üyesi olan, hatta Sakarya Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olan Ruhi Şenol’un bu inşaatı nasıl yaptı! Kim izin verdi!” dendi.

AK PARTİ NE DİYOR!
2023 yılındaki o ihbarda, “Şimdi kamuoyuna soruyoruz. Bu yapılan inşaat etik mi! Burada yapılan iş yasal mı! Yasal ise hangi izne göre yasal! Bu alanlar ne zaman imara açıldı! Bu alanda başka inşaat yapan var mı! Bir siyasetçi böyle iş yapar mı! Vatandaş yapsa nasıl olur! AK Parti Ferizli İlçe Teşkilatı bu işe ne diyor! AK Parti Ferizli İlçe Başkanı bu işe ne diyor! AK Partili Ferizli Belediye Başkanı bu işe ne diyor!” dendi.

RUHİ ŞENOL’A SORDUK
Sorumlu gazetecilik anlayışı gereği konunun muhatabı olan Belediye Meclis Üyesi Ruhi Şenol’a durumu ilettik. 2023 yılında Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Hüseyin Cumalı ile telefonda konuşan Ruhi Şenol, “ Birincisi bu arazi benim değil. Arazi benim olmadığım gibi inşaatta benim değil. Bu arazi ve inşaat oğlumundur. Ancak siyasi rakiplerimiz beni yıpratmak için bu arazinin ve inşaatın benim olduğumu her yerde anlatıyor. Yasa gereği bu alanda yüzde 5’lik inşaat izni var. Bu izinde 75 metrekarelik inşaat yapabiliyorsunuz. Ancak bu alanda yapılan inşaat 75 metrekareyi aşmış. Bununla ilgili bir sıkıntı var. Ancak bir kez daha altını çizeyim ki bu arazi ve inşaat benim değildir. Oğlumundur. Siyasi rakiplerimiz bunu benim üzerime atıyor” dedi.

Vergi cezalarında yeni dönem! Vergi cezalarında yeni dönem!

3B954Dd0 D119 4B8A 8Fcd Aec6C8614Cbd

DÖNEMİN İLÇE BAŞKANIYKEN
Yaşanan bu gelişme sonrasında dönemin İYİ Parti Ferizli İlçe Başkanı Mehmet Ata o evle ilgili basın açıklaması yaptı. Başkan Ata yaptığı açıklamada, “Ruhi Şenol veya oğluna ait ev 2 kilometre uzakta ve 2 katlı ev yaptırıyor. Ruhi Şenol bu ev için ‘kaçak olmadığını iddia etmiyorum’ diyor. Bu yapının kaçak olduğunu kabul ediyor. Ova kanuna giren bu alanda kavaklık, su ürünleri gibi ekim ve dikimlerin yapılması gerekirken, arazinin çevresinde kavak ağaçları varken buraya nasıl ev yapıyorlar” dedi.

ALAYINI TOPA TUTTU
Ata, “Diyelim ki bu alanda kanuna göre %5’lik inşaat yapma payı var. Yapılan inşaat izinli olsa bile (ki izni yok) inşaat alanının 75 m² olması lazım. Oysa bu inşaat 100 m²’lik bir alana yapılmış. Şimdi kamuoyuna soruyoruz. Ferizli İlçesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olan Ruhi Şenol bu inşaatı nasıl yaptı! Kim izin verdi! Bu yapılan inşaat etik mi! Burada yapılan iş yasal mı! Yasal ise hangi izne göre yasal! Bu alanlar ne zaman imara açıldı! Bu alanda başka inşaat yapan var mı! Bir siyasetçi böyle iş yapar mı! Vatandaş yapsa nasıl olur! AK Parti Ferizli İlçe Teşkilatı bu kaçak yapıya ne diyor! AK Parti Ferizli İlçe Başkanı bu işe ne diyor! AK Partili Ferizli Belediye Başkanı bu işe ne diyor” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI OLUNCA!
İYİ Parti Ferizli İlçe Başkanı iken o inşaatı topa tutan Mehmet Ata, Ferizli Belediye Başkanı olunca işin rengi değişti. Ferizli Belediye Encümeni’ne “Kararın özü: Geçit hakkı hususunda karar istemi” ile gelen maddede, “Yapılan görüşmeler neticesinde; 5409-330 nolu Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu’nun 28/05/2024 tarih ve 67 sayılı yazısı ile Belediyemiz sınırları içerisinde Kemalpaşa Mahallesi, 6670 nolu parsel lehine ve 5891 nolu parsel aleyhine, geçit hakkı tesis talebinde bulunmuştur” dendi.

İKİ ÜYE RED VERDİ AMA 
“Yapılan inceleme neticesinde uygun olduğu anlaşıldığından, belediyemiz sınırları içerisinde Kemalpaşa Mahallesi, 6670 nolu parsel lehine ve 5891 nolu parsel aleyhine, geçit hakkı tesis edilmesine ilişkin hazırlanmış dosya 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planına uygun olduğundan, 3194 sayılı imar kanunun 15. Ve 16. Maddesi gereğince geçit hakkı tesisi edilmesine, üyelerden Osman Mazlum ve Abdullah Kaşkaş’ın geçit hakkı tesis edilecek 6670 parsel üzerindeki yapının yıkım kararı olduğu gerekçesi ile red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabulüne evrakın bu yolda işlem görmek üzere belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne tevdiine Belediyemiz Encümenince karar verilmiştir” dendi.

İKİ YÜZLÜ SİYASET
Encümen üyeleri “Osman Mazlum ve Abdullah Kaşkaş” ın red vermesine rağmen karar encümenden geçti. Böylece encümen karar metnine, “üyelerden Osman Mazlum ve Abdullah Kaşkaş’ın geçit hakkı tesis edilecek 6670 parsel üzerindeki yapının yıkım kararı olduğu gerekçesi ile red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabulüne” yazılmasına rağmen karar geçti. Yaşanan bütün bu gelişmeler sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ferizli İlçe Başkanı Veysel Dikbaş, Ferizli Belediye Başkanı Mehmet Atay’ ‘İki Yüzlü Siyaset Yapmakla’ suçladı.

BAŞKAN DİKBAŞ’TAN SERT ELEŞTİRİ
Yaptığı açıklamada Başkan Dikbaş, “Ferizli belediyemizin yeni seçilen belediye başkanı sayın Mehmet Ata, henüz İYİ Parti ilçe başkanı iken Kemalpaşa mahallesi 6670 nolu parsel üzerinde kaçak olarak inşa edilen yapının hakkında ‘bu alanda tarım yapılması gerekir’ demişti. AK Parti Ferizli Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi meclis Ruhi Şenol’un Karadiken mahallesi alt mevkisinde imar kapsamından 2 kilometre uzaklıkta 2 katlı ev yaptığını, hatta belediye meclis üyesinin bunu kaçak yaptırdığını beyan etmişti” dedi.

KAÇAK YAPIYA YOL HAKKI
Başkan Dikbaş, “Mehmet Ata İYİ Parti İlçe başkanı iken mevcut bölgenin ova kanununa girdiğini, bu alanda kavaklık, su ürünleri gibi Ekim ve dikimlerin yapılması gerektiğini belirttikten sonra ‘ buraya nasıl bina yapılıyor’ diye defalarca sordu. Şimdi Belediye Başkanı olan Mehmet Ata 2 belediye encümeninin kendisini uyarmasına karşılık ‘ben ruhsat vermiyorum. Yol hakkı veriyorum’ diyerek encümende karar aldı. Kendi yetkilerini kullanarak kaçak yapının yol hakkını verdi” dedi.

11E180B1 F68A 42D4 961F F34Bd36A7275

BU HİÇ OLMADI MEHMET ATA
Açıklamasını sürdüren Dikbaş, “Sayın Ata'nın kaçak yapıya yol hakkı verme nedeni nedir? İlçe başkanı iken ‘tarım alanı üzerine yapılan kaçak yapılıyor’ dediği yapı için bugün ne oldu da bu yapı ‘kaçak’ durumdan çıktı? Birilerine diyet mi ödüyor? Yoksa vefa borcunu mu var?
Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak söz verdik. Ferizli lehine olan her hayırlı işte sayın belediye başkanımızın sonuna kadar yanındayız. Ancak bu olmadı Mehmet Başkan, olmadı. Kişisel menfaatler uğruna alınacak kararların da sonuna kadar karşısında olacağımızı beyan ederiz” dedi.

*

İŞTE O ENCÜMEN KARARI

Kararın özü: Geçit hakkı hususunda karar istemi. 

Belediyemiz Encümeni, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 35. maddesi gereğince Belediye Başkanı Mehmet Ata’nın başkanlığında encümen üyelerinin iştirakiyle 30/05/2024 perşembe günü saat 09.00’da belediye riyaset odasında toplandı. 

Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün Kemalpaşa Mahallesi, 6670 nolu parsel lehine ve 5891 nolu parsel aleyhine, geçit hakkı tesis edilmesi hususunda karar istemine ait 29/05/2024 tarih ve E.10409 sayılı yazıları belediye başkanı tarafından encümene havale edilmiş olup; 

Yapılan görüşmeler neticesinde; 5409-330 nolu Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu’nun 28/05/2024 tarih ve 67 sayılı yazısı ile Belediyemiz sınırları içerisinde Kemalpaşa Mahallesi, 6670 nolu parsel lehine ve 5891 nolu parsel aleyhine, geçit hakkı tesis talebinde bulunmuştur. Yapılan inceleme neticesinde uygun olduğu anlaşıldığından, belediyemiz sınırları içerisinde Kemalpaşa Mahallesi, 6670 nolu parsel lehine ve 5891 nolu parsel aleyhine, geçit hakkı tesis edilmesine ilişkin hazırlanmış dosya 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planına uygun olduğundan, 3194 sayılı imar kanunun 15. Ve 16. Maddesi gereğince geçit hakkı tesisi edilmesine, üyelerden Osman Mazlum ve Abdullah Kaşkaş’ın geçit hakkı tesis edilecek 6670 parsel üzerindeki yapının yıkım kararı olduğu gerekçesi ile red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabulüne evrakın bu yolda işlem görmek üzere belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne tevdiine Belediyemiz Encümenince karar verilmiştir.