4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması 5 katına çıktı! 4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması 5 katına çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başına 82 lira 50 kuruş olarak açıklamasının ardından çiftçiler fındıklarını TMO’ya satmak amacıyla harekete geçti. Ancak TMO fındık alımında 1 ay sonrasına sıra verirken, ücret ödemesini de fındığı aldıktan 1 ay sonrasına ertelemeye başladı. Çiftçi ise bu durumdan sonra tüccara yöneldi.

Tüccarlar fındığı 73 liradan almaya başladı ancak bu kez yine en fazla fındık alımı yapan FERRERO’ya gözler çevrildi. Piyasada fındık alımı devam ederken, FERRERO yaklaşık 1 aydır fiyat açıklamazken bu sabah itibarıyla tüccarlara ve fabrikalara faturalı olarak 80 liradan fındık alacağını duyurdu.

FERRERO’nun fiyat açıklamasıyla tüccarlar da ne yapacağını şaşırdılar. Çoğu tüccar haftaya kilogram başına 77 liradan alım yapabilme yönünde hazırlıkla başlarken, faturalı 80 lira fiyatı duyunca yeniden fiyat belirlemek için alımları durdurdular. 80 liralık alım fiyatına fatura ve KDV eklenince tüccarda kendisini kurtarmak için fiyatları aşağı çekmenin yolunu aramaya başladı. Bu sayede FERRERO piyasaya istediği gibi hükmederken, hem üreticiyi hem tüccarı dar boğaza itti.

Diğer yandan fındık alımı konusunda üreticinden bir çok şartı yerine getirmesini isteyen, bununla birlikte aldığı fındığın parasını 2 ay sonra ödeyecek olan TMO, üreticiyi ve tüccarı adeta FERRERO’ya mecbur bıraktı. Üreticiler hem randıman konusunda hem alacakları para konusunda sıkıntı yaşamamak için fındığını tüccara yada FERRERO’ya satmak için harekete geçti.

FERRERO’nun 80 lira fiyat açıkladığı dakikalarda ise FİSKOBİRLİK ve Ziraat Odaları ortak hareket ederek çiftçiden fındığını mecbur kalmadıkça pazara indirmemeleri yönünde istekte bulundu. Bu yıl rekoltenin tahmin edilenin çok altında olduğuna dikkat çeken Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Fındık çok az. Hatta bahçeye girmeyen bile var. Bu sebeple üreticimiz fındığını çok aciliyeti yoksa satmasın. Fındık fiyatı 100 liraya kadar yükselecek” dedi.