Fındık sezonunun başlamasının ardından üreticinin bir yıl boyunca merakla beklediği fındık fiyatları da yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TMO'nun fındık alım fiyatları Giresun kalite fındığı 84 TL, Levant Kalite fındığı ise 82,5 TL olarak belirlenmişti.

Tarih ve rakam verdiler! Gram altında faiz kararı sonrası için yeni tahmin Tarih ve rakam verdiler! Gram altında faiz kararı sonrası için yeni tahmin

Türkiye'nin fındık üretiminde üst sıralarda yer alan Sakarya'da da fındık hasadı sürerken hasatlarını tamamlayan çiftçilerin bir kısmı ürünlerinin satışını Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) resmi fiyattan gerçekleştirmişti.

Fındık fiyatının daha yüksek olmasını bekleyen kişilerden biri olan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ise vatandaşa "acele etmeyin" tavsiyesinde bulunarak serbest piyasada fiyatların netleşmesini beklemeleri konusunda çağrıda bulunmuştu.

SERBEST PİYASANIN DEMİRBAŞI FİYAT AÇIKLADI
Sakarya'da en çok fındık alımı yapan firma olarak bilinen ve serbest piyasaya da büyük ölçüde yön veren FERRERO bir aydır koruduğu sessizliğini bozdu.

Fındık sezonunun başından beri Ferrero'nun açıklayacağı fiyatı bekleyen üretici ise fındık fiyatlarıyla ilgili ikinci kez hüsrana uğradı.

Ferrero'nun tüccarlara ve fabrikalara faturalı olarak 80 liradan fındık alacağını duyurması üzerine bazı tüccarlar yeniden fiyat belirlemek için alım yapmayı durdurdu.

6 Eylül Çarşamba günü (bugün) ise Sakarya Ticaret Borsası'nın verilerine göre Sakarya'da fındık ortalam 76 liradan işlem gördü.

BAYRAKTAR "ÜRETİCİ PİAYASANIN TALEBİNİ KARŞILAMAMALI"
Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, serbest piyasada fındık fiyatlarının beklentinin altında kalmasıyla ilgili üreticiye "Çitçimiz ihtiyacının üzerinde mal satımı gerçekleştirmesin ve malını emanete bırakmasın." çağrısında bulundu.

TMO'nun Sakarya duyurduğu 6 noktada alım yaptığını belirten Bayraktar, "Şu anda Sakarya'da TMO yüksek miktarda alım gerçekleştiriyor, üreticimiz piyasaya fazla mal satımı gerçekleştirmezse ve piyasa talebinin altında ürün satarsa tüccarlar yukarı yönde bir fiyat revizesi yapmak zorunda kalacak." şeklinde konuştu.

"ÇİFTÇİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPARSA..."
Serbest piyasada fiyatların yükselmesi için çiftçinin de üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Başkan Şener, "Çiftçi malını satmakta acele etmemeli, ihtiyacı kadar mal satmalı. Üretici malına sahip çıksın, emanete fındık bırakmasın. Çiftçimiz üzerine düşeni yaparsa piyasada üretici yararına bir değişim yaşanır." şeklinde çağrıda bulundu.

medyabar