Karasu Kaymakamı Dr. A. Naci Helvacı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda fındık patozu saatlik kiralama ücretinin 800 TL olması kararlaştırıldı. Toplantıya İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanı ile Muhtarlar Derneği Başkanı’nın katıldığı öğrenildi.


ORTAK METİN

Söz konusu toplantıda alınan kararı bazı muhtarlar sosyal medya hesabından duyurdu. Muhtarlar tek bir kalemden çıktığı belli olan metni “Fındık patoz makinelerinin saati ile ilgili fahiş fiyatların ortada dolaştığı, Kaymakam Bey'in başkanlığında her iki tarafında gözeterek 800 TL olarak görüş birliğine varılmıştır, herkese hayırlı olsun” ifadeleriyle duyurdu.

TEPKİLER

Patoz için konulan 800 TL’lik sabit fiyata fındık üreticilerinin tepkileri farklı oldu. Bazı üreticiler kararı olumlu bulurken bazıları ise Kaymakamlığın yevmiye ve patoz ücreti belirlemenin ötesinde fındık üreticilerine karşı başka görevlerinin de bulunduğunu anımsattı.

Karasu Haber’i arayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir üretici, patoz fiyatını belirleyen kurulun başkanı Kaymakam Helvacı’ya bir dizi soru yöneltti.

FINDIKLIKTA İZLERİ VAR MI?

Fındık üreticisinin soruları şöyle:

- İlçe tarım müdürlüğü çalışanları son bir yıl içinde kaç mahalle ve üreticiyi ziyaret etmiştir?

- Ziyaretlerinden dolayı yaptıkları bilgilendirme ve teknik destek ile kaç dönüm alanda iyi yönde sonuç elde edilmiştir?

- Kaymakam Bey, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün bu yönde faaliyetlerine hiç nezaret etmiş midir?


- Yıllardır hiç artış yapılmayan alan bazlı destekte haksızlık veya ihmalkârlık tespit edip 2 kelam söz ya da satırı üstündekilere iletmiş midir?

- Kaymakamlığa bağlı İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Karasu’daki fındık bahçelerinde izi varsa kamuoyuna gösterebilir mi?

- Sayın Kaymakam görev süresi içinde ilçe Ziraat Odası’nın faaliyet raporu ve gelir gider tablosunu incelemeye gerek duymuş mudur? En azından kaç kez bilgi paylaşımında bulunmuştur?

- Fındık alımı yapılan kantarlarla ve randıman alma şekli ve ekipmanları ile ilgili görevi süresince talimatları olmuş mudur?


- TMO'nin üreticilerden daha fazla ürün alabilmesi için kaymakam bey ne tür çabalar harcamıştır?

- Sayın Kaymakam bu soruların cevaplarını basın aracılığıyla kamuoyuna açıklar mı?